Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НАЈЧЕВСКА РАЗОЧАРАНА ОД ЗАЕВ: Заев проба да мачка очи на јавноста – Заев нè пофали за нешто што не сме го сработиле!

100%
User Rating

Оваа власт многу јасно, многу отворено настапува со тоа дека не само што е спремна туку сака да ги користи услугите на професионалците, меѓутоа доаѓаме до ситуација кога не тапшаат по рамо и ни викаат дека супер нешто сте сработиле кога ништо не сме работеле, дека сме извршиле големо влијание, кога апсолутно никакво влијание не сме имале и дека сме ја извршиле својата задача и покрај тоа што ние се уште разговараме за тоа што е навистина нашата задача, истакна Мирјана Најчевска, во емисијата „10минути“ на Телевизија 21.

Најчевска за изјавите на Зоран Заев и Миле Бошњаковски дека целата влада е задоволна од работата на Советот за реформи во правосудството, констатираше дека или Заев и владата на СДСМ имаат мали очекувања од нив како Совет за реформи во правосудството или дека на некаков начин се обидувале да го затскријат она што претставува политички наместо правно и професионално делување, односно да ги замаскираат и да ги спакуваат политичките решенија во правна обвивка.

loading...

-Значи она основното што е проблематично во самиот Совет е она што од почеток никој во Советот не знае за што е наменет Советот. Значи од првиот состанок на Советот ние се обидувавме да дознаеме што е нашата надлежност, што е нашиот мандат, на кој начин ќе го советуваме и всушност ги поминавме овие месеци обидувајќи се да дадеме нешто во ситуација на потполн хаос за да завршиме на крајот од минатата година со договор дека ќе направиме деловник кој што ќе ја утврди и надлежноста и организацијата и начинот на работа на Советот. Меѓутоа ние сме имале сосема друга замисла за она што и како треба да правиме, од она што е замисла на владејачката структура, рече Најчевска.

Најчевска додаде дека тие како Совет располагале со многу малку информации и само на два состаноци разговарале за Стратегијата, не знаеле што точно се случувало со нивните предлози и какво било влијанието кое што го вршеле врз Стратегијата и не добиле никаков повратна информација од претставувањето на Стратегијата пред надворешниот фактор, посебно во Брисел.

-Значи со се првиот констутивен совет се одржаа 5-6 состаноци максимум за овие 6 месеци. Ние упорно баравме да се направи тајминг на редовно одржување на состаноци, еднаш месечно, двапати месечно и слично. Тоа го побаравме од министерот уште на првиот состанок. Да се поделиме во групи според нашата експертиза за да можеме поефикасно и ние да работиме и посоодветно да бидат искористени сите наши знаења и нашето искуство. Меѓутоа тоа не беше прифатено, изјави Најчевска.

Најчевска истакна дека материјалите потребни за одржување на седницата пристигнувале многу доцна. сите членови на Советот не биле на време консултирани за точки и на тој начин не само што почнал да отпаѓа ентузијазмот за работи во Советот туку почнала да расте свеста кај нив како членови на Советот за реформи дека на некаков начин се искористени.

-Се создава привид дека постои едно такво тело, дека тоа тело има суштинско влијание во она што се случува во реформирањето на правосудниот систем а всушност ние едноставно само доаѓаме, си правиме муабет и си одиме за саат два без никакви реални влијанија, никаков реален импакт врз самите законски текстови, констатираше Најчевска.

loading...

26 Comments

 1. XY

  Ke da e ona vtoroto- da se zataska. A ti Najcevska sega se razbudi? Ti teknuva na onaa od k15? Sho mislese k’d se onadese… Ajde sega da si gi izlizete posranicite

 2. Македонија Вечна

  Не е време за одмазда против тие кој ни се придружуваат против оваа гнасна хунта, потребни ни се секој Македонец и Македонка. Сите се добродојдени кој имаат љубов за Македонија.
  Еднаш за секогаш, оваа не е влада туку хунта, а секој кој ја нарекува влада сам се објаснува дека е антиМакедонец оти намерно е продлабочува лагата која е труја нашата мила Македонија.
  Доста вејќе се пафтаме со анализи и празни муабети кој само не парализираат во недејствие, еве го моето решение.
  Кога се најдуваш во битка со противник, најголемата грешка што можиш да е направиш е да играш според неговите правила. Ако ние Македонците сакаме излез од овај ќор сокак во кој не пикна Грујо и сите други политичари и партии, првин треба правилно да го опишиме проблемот, па потоа да бараме решение. А решение можно е само со акција а не со муабет. Проблемот денес во Македонија е тоа што Македонците немаат ниту еден политичар, и ниту една политичка партија која ги застапува нивните интереси. Сите партии во Македонија се или антиМакедонски, да и ВМРО ДПМНЕ, да, да, да, и Мицко, Мишо, Глушец, или проАлбански. Нечекајте и небарајте спасител во него. Тоа значи само-организирање на народот. Тоа е прво. Јавно народот да кажи дека никој и ниедна партија не ги представува ним. Кога народот ќе се одкачи од лажните преставници/спасители, вејќе е на полу-пат на слобода. Потоа, акција, акција, акција. А каква акција, војња? Не баш, еве ја мојата мисла, ве молам, кажете ја и вашата.
  Треба само да се мобилизираме и да им се спротивставиме на Македонските берзански играчи.
  Еве како. Одма да се одпочни со кампања наречена “Слободна Македонија”. Ако треба ново име, Слободна Македонија, “Free Macedonia” добро е карактеризира денешната состојба. Со тоа ќе им кажиме и на Грци, Бугари, Албанци и на целиот свет како навистина стојат работите. Сакате ново име пичкави мајчина ваша, нави ново име. Да се испечатат табли за огромни демонстрации, маици со ликот на мрсулот, или можи еден лик на кој една половина ќе биди на мрсулот, а на другата половина неговиот газда, гувернерот на поробена Македонија. Маичките да се раздаваат бесплатно со доброволна наплата. Ликот на мрсулко треба да е сместен во знак (стоп) со крвава завеса под вратот на мрсулко. На траспаренти треба да се напиши на Македонски и на Англиски, (овај криминалец, БугароАлбанец, не е мој преставник, и не зборува во мое Македонско име и држава Македонија). На определен ден да се соберат што по масовно народ пред собранието, и ако има доволно народ, да се сруши хунтата. Ако нема доволно народ на тој ден, да се продолжи уште по напорно и позастапено се додека не се сруши диктаторот и диктатурата. Кога ќе почнат со сила, удрете 10 пати со поголем одпор и сила. Други траспаренти можи да велат, (Down with this junta, Macedonia free from American occupation). Други транспаренти да читаат, “You want a new name, here you go “Free Macedonia”, and you want a new identity, sure, here you go “Free Macedonians”. End the junta, end the Euro-American occupation, free Macedonia forever.
  Нека се одпочни со масовен Македонски одпор. Не чекајте водачи, тие и сами ќе се покажат кога ќе е време, само секогаш пазете на лажни водачи кој ќе ве бутурлисаат во ендек. Кога ќе ги намирисате оти се предавници, бутурлисајте ги ним во ендек. Подигнете еден огромем сплав на Македонска солидарност и во тој момент кога го имате народот, удрете здраво и безмилосно се додека не го откорните ова отровно семе које е труја нашата мила Македонија. Барем денес сите анитМакедонци излезени се на површина, пак затоа нема да има сомнение кој треба да се треби.

  • Zlatko

   Da I SE PROSTI na Najceska..??? E MALKU MORGEN Sto Si DROBELA Toa I KE Si SRKA ovaa VESHTERKA koja Otkoga Ja IZIGRAA Pajtashite Sega So DRVJA i KAMENJA po ISTITE , ova VAZI Za Site OSTANATI ABDALI i AJDAMACI koi LICITIRAA Koj od Koj Rasprodazba na MAKEDONIJA..??? Bez NIVNA CISTKA Nema IDNINA ZA MAKEDONIJA i za MAKEDONSKIOT NAROD i TOLKU… A za Tebe “”Vecna”” ili Si NAIVEN (NA) ili Pak Si Od NIVNOTO DRUSHTVO

   • Ag`r

    Bravo Zlatko
    Najcevska ne e od vcera taa so decenii deluva antimakedonski, I taa bila na berzata, izgleda sega odi vo stecaj

    • Бозон

     Се лепиш бре ко кал на кондури. Освен уаааа, ништо чешит не чув.

     • Ag'r

      Zatoa sto si ograniceno desetarce

 3. Македонија Вечна

  ОДПОРОТ ОДПОЧНУВА
  СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА
  BLOWBACK BEGINS
  BLOWBACK IS A BITCH
  END THE DICTATORSHIP
  END THE DICTATOR
  END THE OCCUPATION

  • Zlatko

   Tvojot UM Ne VODI TOCNO kade Sto SME SEGA , ako Ne Si Od NIV (???) Pomisli Kako DPMNE Prvo so Ljubco “Sramezlivo” Baraa POMIRUVANJE i SPLOTENOST za Dobroto na MAKEDONIJA A DOBIVME LOPOVSKA (Aramiska) Privatizacija a i “”Voen Konflikt od 2001-ta””Toa Beshe SHVERCERSKA UJDURMA””za da Se KUTNE MAKEDONIJA i Bi Svadba Pomina , Sledno Gruevski Im VERUVASHE Oti Site Se Za MAKEDONIJA i Tie Mu ZABIJA NOZ v GRB te. Celo Vreme Ziveea kako Bubreg Vo Loj Zaradi DPMNE za Na Kraj TRT..?? Dali Gi Znaesh Pavle i Lile -Dvajca Bez Trojca , pa Harmonikashot Jove Koj Bez DPMNE Ke Beshe Profesor na Sveti Nikogash, pa Onoj KlozetCistacon koj Se Narekuva “Branitel” za Amdi i da Ne TROSHAM Zborovi i Se Takvi Biser do Biser, ako Dobro Razbrav SI SPREMEN (A) da i na Murtinskiot OPINOK br 38 mu PROSTISH za SE Zaedno so Celata CrpkoRadovska OPINOK-BANDA i Ucenite od On/Off Plemeto..??? Ne DEKA Si Naiven(a) ami Deluvash Kako KORONO KOPILE Bejli Da E Vo TEBE ili Ti Si DEL od NEGO..??? ZASRAMISE i Nemoj Da Go VALKASH Terminot PATRIOT “Kade Ke Ti Leta DUSHATA” SPOLAJ VI

 4. Македонија Вечна

  Златко не сум ни наивен, ниту сум од “нивното друштво”. Прашањето до тебе е, каде не води твојот ум, а кеде води мојот. Сотебе раздор, сомене сплотување околу името Македонија и врајќање Македонија на Македонците.

  • Бранко М

   Пријателе, лошо мислиш и уште полошо пишуваш. Убаво е да кажиш сплотеност, мир, братство и други муабети. како што читам, претпоставувам дека не си од Македонија.
   Е глеј сега вака, овој Златко со кого полимизираш и јас сме од Македонија и није ко ќе дојди стани – пани ќе е земиме ПАК пушката во рака, а ти Пријателе ќе си пишуваш по порталите и ќе ни даваш „поддршка„ нормално усна. Нашите жени и деца пак ќе се плаша од секој телефонски повик и непознат број (да ли е ранет или не дај Боже загинат). Није со нашите фамилии сето тоа веќе еднаш го поминавне. А Ти?

   • Vistinata koja boli

    E sega Branko M. jas da Vi kazam. Vie sto ste ostanale vo Makedonija, ne e zaradi Vasiot patriotizam, tuku zaradi toa sto ne ste sakale da si go rasipete “raatot” ! Sakale da priznaete ili ne, izgleda deka dijasporata e taa koja sto razmisluva pologicno, ima principi vo zivotot, znae sto e toa konflikt na interes, znae sto e toa korupcija i ne moze da ja sfati indiferentnosta na narodot za se’ ona sto se slucuva vo momentov !? Ne znam od kade da pocnam, dali od promena na imeto, voveduvanje dvojazicnost, apsenje na Makedoncite “teroristi”, dodeka vistinskite se osloboduvaat !? I tokmu edna ili site nabroeni poremetuvanja na vrednostite se pricina zosto tie vasi sogradjani vo najgolem broj resile da se iselat i pogodete od dva pati koga? Se razbira, vo vremeto koga istata ovaa partija bila na vlast, vo vremeto na kriminalnata privatizacija i pocetokot na poremetuvanje na site vrednosti. Istite tie vasi sogradjani ne sakale da bidat del od taa opsta “otimacina” i od svoi licni uveruvanja i principi zaminale. I veruvajte, site od dijasporata se golemi patrioti i ja sakaat svojata zemja i seto ova sto se slucuva tesko im padja. Da, tocno deka ludjeto od dijasporata vo momentov fizicki ne mozat da napravat nisto, no ajde kazete Branko Vie koj ste tamu sto Vie pravite !? Dali ste izlegle da protestirate za Vasite pritvoreni sogradjani, dali ste izlegle da protestirate da ne Vi go menuvaat imeto, ili i Vie ste eden od tie sto nemaat gajle, vazno da ima poveke “paricki”, kako se nadevate ako ve primat vo NATO !? Za zal, za mnogumina od vas tie se edinstveniot smisol za postoenje i ziveenje i zatoa e se’ taka kako sto e !

    • Бранко М

     Пријателе, покушаваш да водиш полемика со човек кој има 3 фирми во странство и многу добро знае што е странство и туѓина!
     Второ, што сум направил јас лично за Македонија? Еве и на тоа ќе ти одговорам. За 2017 година имам извезено 281 шлепер со МАКЕДОНСКО овошје и зеленчук. За тоа колку е тоа израезено во пари е дегутантно да зборувам. Само сакам да знајш дека парите од тој извоз се дојдени ДИРЕКТНО кај обичниот НАРОД на негова сметка. Можам да ти кажам дека само по основ на транспорт који исто така го вршеа МАКЕДОНСКИ превозници, е влезено во Македонија 1,2 милиони евра.
     Е сега и јас да те прашам Тебе, со што и колку Ти имаш помогнато на Македонија?
     Со едно сум согласен со тебе, за да е сакаш и браниш Македонија не мора да си тука и не мора тоа обавезно да биди со пушка во рака.
     Биди ми жив и здрав!

     • Vistinata koja boli

      Edino sto moram da priznam deka mozokot ti raboti “turbo” , mozebi i poradi toa si taka “uspesen” kako se ispofali !?
      Vo rok od 20 minuti, ja promeni celata prikazna ?! Pa isto taka kako sto ti, koj navodno ne zivees vo Makedonija ke se “fatis” za puskata, sekoj od dijasporata moze da go stori istoto za nekolku casa, ako e potrebno !? Za mene e degutantno edno, a toa deka pomosta za Makedonija ja vrzuvas so pari !? Jas mislev na toa sto si storil da im dades poddrska na uapsenite sogradjani, kako i da go iskazes svojot revolt i da go pokazes svoeto dostoinstvo kako Makedonec !?

     • Бозон

      Бранко не му поземај. Терај си ја работата. Така најдобро и помагаш на Македонија Вечна.

  • Бозон

   Се читаш ли бе што пишуваш.

 5. Ag`r

  Da si napraime nevladina organizacija, za polesna komunikacija

  • Бозон

   Па имате по една невладина во парламентот и владата. Уште ли бе очи не наполнивте?

   • Ag'r

    Abdal si bil i ke ostanes.
    Site dvizenja se finansiraat preku donacii na nevladini organizacii.
    TOJ STO E SVESEN I UPOREN VO OSTVARUVANJE NA NAMERATA STO JA ZACRTAL ne bara mnogu objasnuvanje i drobenje…. toj ima sposobnost da gi identifikuva poentite koi moze da gi iskoriste i si gi zgolemi sansite za koristenje na razlicni i izvori na energija i material za da dojde do CELTA.
    Idejata e misla a delivanjeto e trosenje na energija i resursi.

 6. Петар Австралија

  До гос. Мак.вечна како кур…а Најческа сега вели дека ја изиграле многу години јади лајна дека ние не сме биле Македонци а таа била земјанка таткои нејзин го има истурено во некоја нива и таа изникнала и затоа таа била земјанка и каде сега се буни дека нејзините земјани од хунтата на СДСШ ја издале.Што мислеше кур…а дека ќе биди мед и млеко со хунтата на зајко нека оди сега да моли кај ВМРОВСКАТА елита да им ги испразни пиштолите и сретнеме ќе видиме.

 7. Savonarola

  Кој те е#% транџо јаничарска!

 8. emilija

  E, koga tone brodot gluvcite prvi begaat, ama ovaa staorka polna so pari cekase do posledno,” oti ne znaese so se slucuva”. Sega site naednas stanuvaat moralni i so vrednosti. Poveke od jasno e zosto nema da imame drzava, samo uste ne sme svesni.

 9. Македонка

  Сепак, вистината излегува на виделина… и слепите и заслепените ќе прогледаат, ќе ја видат конечно…
  Македонија е божја земја, неуништива….
  МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА!

 10. Afrodita

  RAZOČARANA BILA OVAA O…..A
  TVOITE KOMUNJARI VGAS KE TE E..T AKO IM PLATIŠ TIE ZA PARI I DETETO SVOE SI GO EBAVAAT OROSPIJO EDNA ISTA SI NEMOŽEŠE DA GI PRELAŽEŠ KREMINALCITE NA SDSŠ

 11. Afrodita

  Za ljubov se potrebni maš+žena a ne žena + žena , ova se odnesuva za gore predstaveniot makedonija večna????!!! Zarem so siot um misliš Najčeska iiiiiiii sdsš deka se makedonci??? I treba da gi pribereme da ako treba samo za medicinski potrebi zarem ne vi dojde umot što se imaat i kavi se zlodela napravija komunjarite na makedonija zaboravivte li???? Ili nebevte polnoletni. Tie se pološi za m.k.. i od grcite i od bugarite i od site dušmani na MAKEDONIJA

 12. Аминта

  ГОСПОЃО НАЈЧЕСКА ШТО ТИ СЕ ЧИНЕШЕ КОГА СЕ ОНАДЕШЕ СО ЦРПКО?

 13. Toni

  За да биде Македонија вечна и да опстани,треба час поскоро да се организира народот и да се дигне на протест.Прво мирно и достоинствено додека не се наметнат некој лидери а потоа ако треба и со оружје.Кога ке се победи све што беше издајник и лигуш да се ликвидира до петто колено.Само така ке не биди а со типкање на тастатура и празни муабети тие се победници.Ајде сега кој се чуствува дека го бива за лидер нека тргни и го дигни народот.Не се раѓа водич на партиски конференции туку тој можи да изникни и од на нива[не мислам на Муртинецот]

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ