Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НЕКОЈ САКА ДА СИ ГИ ПОЛНИ ЏЕБОВИТЕ НА МАКАТА НА НАРОДОТ: Паралелниот увоз го вулгаризираат тие што сакаат да се укине за да може да си ги полнат џебовите

5%
User Rating

Никола Тодоров, поранешниот министер за здравство, во вестите на Канал5 потенцираше дека сега паралелниот увоз го вулгаризираат истите оние на кои не им одговараше неговото воведување бидејќи претходно заработувале огромни суми на пари.

Со воведување на паралелниот увоз ние овозможивме да се разбие монополот и да се овозможи конкуренција, односно да се нудат лекови од странски земји по пониска цена. Преку 20 милиони евра се заштедија во Министерството за здравство со воведување на оваа мерка, а тоа е мерка што се применува секаде во Европската Унија, појасни Тодоров.

Тодоров потенцираше дека со паралелен увоз може да се увезе само лек кој има одобрение за ставање во промет и се наоѓа во употреба во земја членка на ЕУ, како и дека се контролира секоја серија на лек што се увезува, па дури потоа се пушта во промет.

loading...
loading...

5 Comments

 1. Македонија

  Нели Николче Груевски ни вети дека Заев се има здобиено со тешки фактури кој Македонскиот народ нема да ги плајќа? Сега народот ги плајќа и со пот и со крв. До тука стигнавне со Николче и ВМРО ДПМНЕ. Незнам кога ке им текни на Македонски интелектуалци да формираат две нови и здрави патриотски Македонски партии кој ќе работат за доброто на Македонскиот народ, и само Македонскиот народ? Господине Тодоров, дали ти беше тој кој ги направи вакцините полни со алуминиум и отровни состојки да бидат принудни за Македонските деца за и тие да заболуваат од секакви болести како отизам, исто како и во Америка? Уште еден начин на кој им го загорчивте животот на макотрпниот Македонски народ. Време е Македонците да формираат вистински патриотски Македонски партии.

  • Бозон

   Ова сигурно Панов ти го шепна. Доказот следи. Како Зајко што им вети на родителите на децата од Смилковско.

 2. Бозон

  Одстрана ама оди некако со коментарот. Сашо и сашо. Едниот политико другиот претендира аналитико. Бирај си бе бате, од од текнатите “македонски” интелектуалци.
  Среќа има Сашковци … со К.

 3. Zlatko

  JASNO kako DEN Farmacevstkata MAFIJA, ama SE Bukvalno SE sto Se Rimuvashe so MAFIJA od Vremeto na ARAMISKATA PRIVATIZACIJA se-de-se-to Go OFORMI i RAKOVODI i Den DENES DA, Tocno E, Potsetete SE na Gradeznata Mafija Koj Gradea i Bez Dozvoli na ZIMI MAJKA, Videte kakov HAOS Ima Vo OHRID i Ne samo Tamu, pa Trgovskata MAFIJA kade Bez Nivno Znaenje Ne MOZE da se UVEZE “Ni PRDEZ” (se Uvezuva SOL Namesto”KAFE”) pa Administrativnata Mafija KADE za Dobivanje Na Povolni Krediti od EU Fondovite (Grantovi) Mora da Se PLati na Portir i MInister itn.??? ETE Vi Ja “GRESHKATA” Zoshto sds VE ZAMRAZI pa So Cadorot Rabotat na UNISHTUVANJE PARALELNO na VMRO-dpmne i REPUBLIKA MAKEDONIJA (Zoshto Ni E DRZAVA ako Nemame Partija)..??? Vistinskata Greshka na DPMNE E Sto NE GI SVATIVTE ovie GNIDI Komunjarski koi Za Da Ostanat na Vlast i so SOTONATA Ke Se ZAORTACAT i Se ZAORTACIJA, a onie Sto Gi Pribravte vo DPMNE se Druga Prikazna..?? Taka Da NAMESTO Da GO ISCISTITE GNILEZOT Vie I Go PODRANUVAVTE na Site Nivoa.?? Znam Oti “OKTOPODOT”Komunjarski E NAVLEZEN Sekade No MORA da Se POCNE Odnekade A Vie GOSPODO od NACALSTVOTO Pocnavte od OPASHKATA Namesto Od Glavata E TOA E GRESHKATA Zatoa SEGA E VAKA Kako E.?? Ama I na Toa Ke Im DOJDE Krajot So MAKA ama Pak Oti Nie MAKEDONCITE NE ZNAEME Na EDNOSTAVEN NACIN Mora NA Pokompliciran i Podolg NACIN am Na Krajot REZLTAT IST MAKEDONIJA Ke OPSTOI a sds i Takvite GNIDI Ke BIDAT Rastureni Ko BG-Skupshtina SPOLAJ VI

  • Канализација

   Златко, убо кажуваш ти ова и она. Ама … ојдоа работите. Да беше нормална земја тогаш да, ќе се вратат работите во рамнотежа после време и напор. Ти го заоставаш чинот да шиптараната јацима целосно превземено Западна Макефонија во последните над 20 години. Сега нивниот план е завземањецна битолскиот и охридскиот вилает. Со тоа се потполнува завземањето на пола Македонија.
   Ништо што е воведено како закон во полза на шиптарите ќе можи да се отсѕрани подоцна. Заштоцмислиш ти дрка тие сачо бараат и земаат повеќе и повеќе законски и Уставни повластици?
   Злаааткооооо … готово е море, ојде сѐ у п.м.!!!
   Гниди, изроди, предавници Македонци предадоа и уништија цел народ и држава.
   Никаква необична појава е тоа што постојат такви изопачени суштества. Необичното е што никој во Македонија не крена глас ни рака против тие гниди кога требаше.
   Чекај, чекајјјјј, допрва ќе дојдат маките, кога ќе треба сите да сркаат горка чорба цел живот. Ништо не е овој циркус сега.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ