Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НОВАТА ДИРЕКТОРКА НА ЦИА: „Крвавата Џина” инволвирана во тепање на бремена жена и силување на маж, објави Едвард Сноуден

User Rating

Номинацијата на Џина Хаслел за директор на ЦИА беше пречекана со силно противење меѓу американските законодавци, бидејќи таа беше осомничена дека била вклучена во користењето на екстремни методи за испрашување за време на нејзината работа во агенцијата.

Најбараниот свиркач во светот, Едвард Сноуден, на Твитер изјави дека новоименуваната директорка на ЦИА учествувал во суровата програма за тортура, и дека наредила уништување на видео-докази.

Сенатот на САД ја потврди номинацијата на Џина Хаспел како следната директорка на Централната разузнавачка агенција со 54 за наспроти 45 против во четвртокот. Според неодамна објавените документи, таа го надгледуваламачењето на притвореници, вклучително и наводнување на такви дејствија, и наредби уништување на видео-доказите, јави американската архива за национална безбедност на Универзитетот Џорџ Вашингтон.

loading...

Минатата недела американскиот сенатор Џон Мекејн одби да гласа за потврда на назначувањето на Хаспел, бидејќи смета дека не е способна да ја води ЦИА поради нејзината “вознемирувачка улога во надгледувањето и употребата на тортура од страна на Американците”.

За време на нејзиното сослушување на Сенатот на 9 мај, Хаспел вети дека нема да продолжи со програмата за притвор и сослушување под нејзиното раководство, иако не тврдеше дека тактиката за тортура е неморална.
61-годишната Хаспел, коај ќе стане првата жена што ќе ја заземе функцијата директор на ЦИА, наводно го надгледувала сослушувањето на притвореник на тајна локација во Тајланд, кој во текот на еден месец бил 83 подложен на измачување со waterboarding.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ