Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НОВА ЛИСТА:Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

User Rating

Германската канцеларија за заштита од радиоактивност ја објави најновата листа на паметни телефони кои зрачат најмногу и најмалку.

Нормата која е земена како дозволена количина на зрачење по човековото ткиво е 2.0 W/kg (вати на килограм) во Европа и таа мора да се почитува при изработката на мобилни телефони. Во документацијата која доаѓа со секој мобилен телефон јасно е назначено колку зрачи уредот кој сте го купиле.

loading...

Заклучно со 31 декември 2017 година, Германската канцеларија за заштита од радиоактивност објави нова листа на телефони кои зрачат најмногу и најмалку. Радува фактот што сите телефони од листата се под дозволеното ниво на зрачење, а избрани се актуелните модели на телефони.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ