Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НОВИ АМЕРИКАНСКИ ТРУПИ НА КОСОВО: 130 војници од авијациониот полк во Мисисипи, ќе пристигнат на Косово!

2%
User Rating

Околу 130 војници од првиот батаљон со седиште во Тупело во Мисисипи, од 185 полк на авијацијата, ќе бидат распореде на десет месеци во Косово, во рамки на американските сили на КФОР, пренесуваат приштинските електронски медиуми
amerikanska_vojska

Војниците најнапред ќе поминат на припреми во американските центри, во рамките на програмата за испраќање на сили на Косово.

Како што се наведува, нивното ангажирање е дел од НАТО операцијата за поддршка на меѓународните напори за изградба на мир и стабилност на Балканот. Официјални претставници наведуваат дека војниците ќе бидат во единицата за авијација која ги користи хеликоптерите тип УХ-60 „блекхок“.

loading...

Американската база „Бондстил“ од 1999.година се наоѓа во селото Сојево кај Урошевац, на 40-тина километри од Скопје.

loading...

3 Comments

  1. Zlatko

    SE Sprema DEEP-STATE Za Eventualna VOENA RAZVRSKA Na Situacijata Vo MAKEDONIJA i Samo NEKA POVELAT Ne E Ova 2001-ta AMI 2017-ta

  2. Интересно

    Ова не ќе да е арно по големоалбанизмот 🙂

  3. Stranec

    Kakva vojska kakvi bakraci…toa se amerikanci koi bi rabotele za $ 8.00 na saat vo Mcdonalds ili Wall Mart ako ne se napikale vo “armijata”.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ