Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Ќе се вработат дополнителни 200 психолози, педагози и дефектолози во училиштата

100%
User Rating

Веќе шеста година по ред во сите училишта во Р. Македонија се спроведуваат индивидуални и групни советувања на родителите и учениците од страна на психолошко-педагошки служби во училиштата.

9200-kje-se-vrabotat-dopolnitelni-200-psiholozi-pedagozi-i-defektolozi-vo-uchilishtata

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска истакна училиштата располагаат со стручни тимови, а некои училишта дополнително ќе бидат засилени со вработување на уште 200 нови психолози, педагози и дефектолози. Досега се вработени 105 психолози ,13 педагози и 84 дефектолизи.

loading...

Советувањата од стручните служби начесто ги добиваат учениците и нивните родители кои во текот на воспитно образовниот процес несоодветно се однесуваат за нивната возраст, го намалиле успехот во учењето или неоправдано отсуствувале од настава. Паралелно се работи и со самите ученици преку стандардизирани програми.

Целта е подигнување на заинтересираноста и иницирање поголема вклученост на родителите во воспитно-образовниот процес на своето дете. Во првото полугодие на учебната 2016/2017 година реализирани се вкупно 5.176 советувања од кои 2.594 во средните училишта, 2.582 во основните училишта. Се работи за број на советувања, а не за број на родители и ученици, во многу случаи има повторувања со еден ист ученик кој имал средби со педагог или психолог, истакна заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски.

3.380 советувања се реализирани поради намален успех на ученикот, 1.425 советувања биле поради нередовност во наставата, 312 поради несоодветно однесување, а 59 советувања биле во Центрите за социјални работи за комплексни ситуации .

Ристовски информираше дека во изминатите 6 години реализирани се 75.000 советувања од кои 41.500 се советувања на родители и ученици во средните училишта. Генерално главната причина е намалениот успех за што се спроведени 45.000 советувања.

Ценам дека оваа исклучителна мерка е од исклучително значење за детектирање на причините и надминување на предизвиците со кои одредени ученици и нивните семејства се соочуваат со воспитно-образовниот процес, рече Ристовски.

loading...

2 Comments

  1. Игор

    На децата од најниските класови најмногу им треба логопед.

  2. Od Daleku

    Uf uf uf , sega koga vi gori pod noze naednas i vrabotuvanja i bolnici ke renovirate…of lele kade bevte do sega? Za sto li tolku deca se iselija bidejki diplomiraa ama ne vidoa leb osobeno vo psihologija (bidejki neli vam na vi trebale psiholozi, pa ne ste ludi neli, vie site ste normalni i se znaete_)…. Kasno stize Janko na Kosovo polje…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ