НОВИ СУДИРИ ВО СИРИЈА: Сириската армија и руската авијација спречија обид за пробив на милитантите кон Палмира

  • June 11, 2018

Пробивот на милитанти во провинцијата Хомс е спречен, убиени се петмина милитанти, а останатите се повлекле во насока на областа Ел Танф која е незаконски окупирана од страна на САД, велат од руското Министерство за одбрана.

Сириската армија, со поддршка на руски воени авиони во понеделникот спречи пробив на милитантите од сирискиот град Ел Танф (кој е окупиран од страна на американските сили) во насока на Палмира, рече рускиот Центарот за помирување на завојуваните страни во Сирија.

” Изутрината на 11 јуни во јужната провинција Хомс сириските владини сили, со поддршка на воздушните сили на Русија се спречи продорот на милитантите од атарот на селото Ел Танф во насока на Палмира, “се вели во соопштението.

Во соопштението се вели дека од сириските точки за набљудување на планинскиот предел Гураб откриле голема група терористи “кои се движеле со пикапи натоварени со тешко оружје и мотоцикли”.

За време на конфликтот “, со поддршка на воздухопловството на руските воздухопловни сили, бил спречен пробивот на милитантите, убиени се пет милитанти, пикап и мотоцикл. Другите милитанти избегале и се вратиле во населбата Ел Танф, која е илегално окупирана одСАД “, се вели во соопштението на Центарот.

Тие објаснија дека обидите за пробив на терористите од Ел Танф биле редовни.

Една од американските воени бази во Сирија се наоѓа во Ел Танф, каде што се одржува обука и опремување на војници на вооружените сириски опозициски единици. Бегалскиот камп Рукбан се наоѓа во “безбедносната зона” до американската воена база Ел Танф, која беше незаконски изградена во април 2017 година под изговор дека служи за борба против терористите.

Претходно «
Следно »