Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

НОВО КРШЕЊЕ НА УСТАВОТ И РЕВИДИРАН ОХРИДСКИ РАМКОВЕН: Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава и тоа мораат да го испорачаат!

100%
User Rating

Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор, смета целокупната експертска ајвност. И покрај ова, СДСМ и Зоран Заев  прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава.

 

loading...

Предлог Законот за употреба на јазиците е спротивен на амандманот V на Република Македонија. Во Амандманот V, со кој се замнеува членот 7 од Уставот, никаде не се наведува “албански јазик“, како што се наведува во членот 1 став 2 од предложениот закон.

Во членот 1, јасно се наведува дека под “друг јазик кој го зборуваат најмалку 20% од граѓаните“ е албанскиот јазик. Со тоа, со предложениот закон се повредува Уставот, бидејки во аманднманот V никаде не се наведува албанскиот јазик, туку се употребува терминологија “друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така, е службен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член”. Oва е формулацијата содржана и во Рамковниот договор.

Членот 1 од предложениот закон е спротивен на Амандманот V, во кој се наведува дека “друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто исто така е службен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член”.

Тоа значи дека со овој член од Уставот се определува јазикот што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, кој исто така е службен јазик и неговото писмо, а не како што се наведува во член 1 став 2 од Законот за употреба на јазиците со формулацијата “согласно овој закон”.

Со Законот за употреба на јазиците неможе да се изменува Уставот на Република Македонија. Законот за употреба на јазиците не може се стави над Уставот како највисок правен акт на државата. Ниту еден закон не може да биде повисок од Уставот, вели поранешниот министер за правда, Михајло Маневски.

Силјановска: Европското знаменце не треба да стои на овој закон

Професорката по Уставно право и политички систем Гордана Силјановска – Давкова вели дека европското знаменце не треба да стои на овој закон.

– Овој закон оди во скратена постапка со европско знаменце, обидете се да пронајдете директиви или регулативи за јазичните прашања, нема да ви успее тоа. Значи знаменцето не треба да стои на овој закон, вели Силјаовска.

Таа додава дека е спорно тоа што претседателот на Комисијата за европски прашања, кога ја заклучува седницата вели: Усогласен е со европското законодавство. Тоа е спорно.

-Во 2015 година имаше амандмани, во време кога претходната коалиција беше во еден прекрасен политички брак. Ниту еднаш не се прозборе за овој закон. Ако е тоа најважното прашање, а е едно од најважните прашања, особено низ призма на нашите сограѓани Албанци, сигурно дека прво прашање во 2001 година што ќе се решеше е тоа. Во 2008 година исто. Ама јас тогаш чув одговори дека, не можеме да го смениме Уставот дури и во ова студио од колеги по уставно право Албанци. Дека во поглед на јазикот и на симболите треба да се смени уставот, вели Силјановска.

Според неза, Аконот за јазици не е обврска од рамковниот договор.

-Јас не го препознавам во Рамковниот договор основот за токму ваков Закон за јазици. Јас знам дека има во 2008 година недовршени прашања, меѓутоа ова е нешто сосема ново. Значи, не е тоа обврска од рамковниот договор, со одговорот што следи, туку значи на еден поинаков начин требаше да се постави и да се реши ова прашање, додава Силјановска.

Казни во износ од 4.000 до 5.000 евра

Во членот 22 се предвидува глоба во износ од 4.000 до 5.000 евра во денарска противвредност за прекршок која ќе се изрече на органите наведени во член 1 став 3, член 2 став 3, како и сите други институции за непочитување на одредбите од овој закон. Глоба во износ од 30% од одмерената глоба ќе му се изрече на службеното лице и одговорното лице во органите од став 1 на овој член.

Глоба од 4000 до 5000 евра може да се изреќе спрема сите органи на државната власт во Република Македонија, централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон и други институции.

Глоба во износ од 4000 до 5000 евра може да се изрече на сите институции од членот 2 став 3 и тоа: Собрание на Република Македонија, Претседател на Република Македонија, Влада на Република Македонија, судство, јавно обвинителство, Уставен Суд на Република Македонија, Народен Правобранител, во изборниот процес, образованието, науката, здравството, културата, при примената на полициските овластувања, во радиодифузната дејност, нотаријатот, извршувањето, инфраструктурните објекти, матичната евиденција, личните документи, финансиите, економијата, како и во други области.

Глоба во износ од 30% од одмерената глоба се предвидува да му се изрече на службеното лице и одговорното лице во органите од став 1 на овој член.

Ова значи дека глоба е предвидена за сите државни органи, јавни и приватни ретпријатија и институции за повреда на секоја одредба од Законот за употреба на јазиците, како и за службеното и одговорно лице во тие органи и институции.

Ваков налчин на определување на глоба за правно лице и за службено и одговорно лице во правно лице не е предвиден во ниту еден закон. Нема опис на повредата за сторениот прекршок.

loading...

10 Comments

 1. siptaroMrazac

  AKO IVANOV NE GO POTPISE NA KRAJ AKO NE GO ODOBRI, NIKAKVA DVOJAZICNOST NEMA DA IMA. EVE SANSA I ZA IVANOV, DA SE DOKAZE PRED MAKEDONIJA I MAKEDONCITE KOLKU MU E GAJLE ZA MAKEDONIA I MAKEDONCITE. A GO IMA I POTPISOT NA ZAJEB PRED NEGO KAKO GARANCIA DEKA DRZAVATA NEMA DA JA NAPRAVI DVOJAZICNA.
  ZNACI IVANOV KE BIDE GLAVNIOT IGRAC

  • Ag'r

   Vekje mu e kazano od Bejli i kosookio deka mora se da potpise se sto ke dogovorat sipcite i zajko. A dpmne ke bide konstruktivna opozicija kje se zanimava so rabotni mesta i penzii ????

 2. Geshev-BG

  -“друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така, е службен јазик и неговото писмо”…..
  Повеќе од 20% од македонските граѓани имаат бугарско државјанство. Бугарскиот мора да стане официјален јазик во Македонија. Македонската караџица да се оди во Србиja, откаде дошла.

  • siptaroMrazac

   putkata na majkati za 2 cerveni. abe geshev da te prasam kako taka severna africa sekoj vtor crnec ima bugarski pasos? 20% bugarski pasosi .znaci i crncite od gana i senegal se bugari?

   • СПС

    Ќе ја селат бугарија во Африка. Откако сите држави што граничат со бугарија ќе си ги земат назад територииите што бугарите ги украле за да направат држава, ништо нема да им остане. Па така тие проактивно делат пасоши на продадени души., за да имаат “база” за градење нови територии. Знаеш,хибридните семиња после некое време ги губат накалемените особини и се претвораат во она што првучно биле, диво неродно семе. Поздрав и без нервози.

 3. andon

  Kakov ivanov ist e kako onaj geshev
  Mora da se pocne so kolenje na siptari komunjari i potoa ke se cisti m.k

 4. Biser

  Bez nervoza, smireno.Sto pobrzo vi vleze vo glava deka Makedonija od 27 April e pod okupacija podobro ke razmisluvate za nejzino osloboduvanje.Prifatete ja realnosta deka siptarot Crpko ja prodade Makedonija a Vmrovcite go podrzaa rasturanjeto na drzavata.Do konecno osloboduvanje samo so borba i smireno, se dodeka predavnicite na visat na plostad.

  • СПС

   Голем поздрав за вистината што ја кажа. Кога вакви луѓе како тебе ќе добијат критична маса тогаш ќе почне и отпорот према окупаторот. Сега за сега голем дел од Македонците ќутат и се надеваат на чудо да се случи и некој со магична рака да им ја донесе слободата и независноста која никогаш не сме ја имале во вистинската смисла на зборот. Она од 1991 е само пародија на наезависност, па затоа денес сме на ова дереџе. Се додека има трезвено и паметно размислување и сваќање на реалноста има и иднина за Македонија. Кој не верува ќе се увери, а кој се смее насмеан ќе си остане. Поздрав Бисер и секе добро.

 5. andon

  Za vakov zakon da se donese treba da si umnobolen so rak na cela familija
  Prvo treba da se prebroime i vrz osnov na decimali cifri i brojki da se kolsultirame i da doneseme zakljucok
  NARODOT NEOPHODNO DA SE PRASA
  A POTOA ZAKON OVA E KRIMINALISTICKO BANDITSKO DELUVANJE SO..AMIN NA VMRO
  KADESTE MAKEDONCI UMRETE SPIUNI I SITE ANTIMAKEDONCI
  DECA DA VI SE RAZBOLAT I DA VI UMIRAAT A VIE PAK KE BIDETE LI PREDAVNICI ???ZA ZAEV SIGURNO ON E SIPTAR SO TAPIJA ZAVAS KOI GO SLEDITE ZA 100 .POMOCANI EVRA
  DA DADE GOSPOT DA SI KUPITE SVEKI I SANDUCI DA VI EBAM KOMUNJARSKITE PREDAVNICI SVINJI ANTI MAKEDONSKI

 6. Горан

  Македонскиот Народ се Крева во Борба за Одбрана на Македонството и Државата!!! Партиите или ќе не следат ии ЌЕ ИСЧЕЗНАТ а Македонија Сами Ќе ја Ослободиме!!!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ