Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ОБЕЛОДЕНЕТ КОНЕЧНИОТ ДОГОВОР ЗА ИМЕТО: „Канал 5“ обелоденува дека паднал договор за „Горна Македонија“ за севкупна употреба!

3%
User Rating

Според информациите на Канал 5, конечниот договор се очекува да биде постигнат за еден месец, до средината на јуни. Еве, како хронолошки се очекува да се развиваат настаните..

Прво, на средбите Ципрас-Заев се очекува да биде потврден начелниот договор кој е резултат маратонските преговори минатите 4 месеци, заокружен во саботата во Сунио, како и да им се даде насока на министрите Коѕијас и Димитров за финализирање на последните елементи. Ова вчера го потврди и македонскиот премиер.

Доколку се оди според планот, во следните неколку недели, со посредство на Нимиц, ќе се дојде до финалната верзија на текстот.

loading...

Во неговата основа е спорот да се реши со потпишување на Меѓународен договор, по примерот на договорот со Бугарија. Ова треба да се случи пред Самитот на ЕУ, за земјава да го добие долгоочекуваниот датум за почеток на преговорите..

Веднаш потоа, договорот треба да биде одобрен од двата парламенти и со тоа да се овозможи во јули Македонија да добие покана за членство во НАТО. Но, како што е познато, процесот не завршува тука..

Потоа следи период на ратификација на приемот од Парламентите на сите земји членки на Алијансата, вклучително и Грција.. Според информациите, тука е направен клучниот пробив – во договорот ќе има одредба која на директен начин ќе биде врзана со уставните измени, односно грчкиот парламент ќе дозволи приемот во НАТО да стане ефективен, откако ќе биде исполнет условот за употреба на името „ерга омнес“. Грчките медиуми неколку дена споменуваат рок од две години, но ова е една од работите кои останува да се додефинираат.

Како што е веќе познато, основата на решението ќе биде сложено име, најверојатно „Република Горна Македонија“, напишано одвоено и со превод на англиски. Тоа веднаш ќе биде меѓународно име на државата, запишано во Обединетите нации. По уставните измени, тоа ќе биде име за севкупна употреба. Графата за државјанство исто така ќе се потполнува со „Република Горна Македонија“.

Официјалниот јазик на државата ќе остане „македонски“, веројатно со објаснување дека станува збор за јазик од словенската група на јазици.

loading...

19 Comments

 1. Goran

  Chao Zaev, chao, gotovo e….raduj se pi…. Na malo ture.

 2. MIRACULI

  a nie spieme … e pa izgleda ne sme zasluzile nisto podobro od s.v

 3. MIRACULI

  mamceto im nivno predavnicko… gornata treba da si ja prasa i dolnata makedonija hahahah

 4. kolega2357

  Ова Влада мора да се урне, ако треба и со СИЛА! Тие сите се државни непријатели!

 5. Trpe

  Nie si spieme veruvajki vo “demokartijata na zapadot” a toj ni e najgolemiot neprijatel so fasisticko odnesuvanje i si gleda samo da ima nekakva korist od unistuvanjeto na drzavata koe zdusno go pomaga !

 6. komentator

  Ne,ne e taka.Ne veruvajte vo se sto kje prochitate i slushnete.Ova shto go objavi taa televizija nema vrska so realnosta.Tie vo taa televizija so meseci ja dezinformiraat javnosta.Toa shto go objavija vo taa TV e samo zhelba na novinarite vo taa TV.Toa e kako ona “kako maliot Gjokica go zamisluva svetot” ili “shto i e milo na babata,toa i se sonilo”.Grcija nema da prifati prevod na angliski na imeto,nema da prifati nazivot na jazikot da si ostane macedonian,nema da prifati kodot da si ostane mk/mkd.Koga kje se vidi deka ova objaveno od Kanal 5 e dezinformacija,kje treba odgovornost za taa televizija i nekoja kazna zaradi davanje pogreshni informacii.

  • Весна Спиркоска

   МОЖЕБИ ЗА КРАЈ РЕШИЛЕ ДА ЈА ОБЕЛОДЕНАТ ВИСТИНАТА..ОВА МЕ ПОДСЕЌА НА ПРИКАЗНАТА ЗА ОВЧАРОТ КОЈ ВИКАЛ ВОЛК ,ВОЛК ,СЕЛАНИТЕ ТРЧАЛЕ ,А ВОЛК НИКАДЕ НАЕМАЛО.КОГА ВОЛКОТ ДОШОЛ НИКОЈ НЕ ВЕРУВАЛ ВО НЕГОВИТЕ ПОВИЦИ .

 7. 1_Канализација

  Ајде бе фајромчиња скокајте, пените се овде на интернет. ХАХАХААА
  Зајко Кокорајко и Радац Прада ви го наденаа убо на сите до еден, на сиот ваш корен од кога почна човештвото до крајот на времето. И на вашите покојни, и на вас и на сите ваши идни неродени деца.
  Кој ли се не пробал да ја покори и уништи Македонија и Македонецот, коренот Македонски. И види што ми ти бил одговорот, гниди изроди најдени помеѓу своите Македонци!
  Вие 50% самите си ги избравте, додека останатите 50% гласаа за онаа бандата лажни патриоти која владееше 12 години и направи пустош за на крај буквално избегаат ко пичк_и од Собранието, одбегнуваа да ги извршуваат своите Уставни и законски обврски и должности превземени под заклетва пред народот. Сите високи државни службеници и раководители и сите државни установи исто како и Владата одбегнуваа да ги испонуваат своите Уставни и законски обврски и должности, баш ги болеше она долу што ќе биде ако не си ја прават работата за она за што го дереа народот со гооодини.
  Е ајде де фајромчиња кажете зашто ги плаќавте на СИТЕ државни службеници?
  Што, не знае(в)те?
  Е сега знаете, ги плаќавте за да ве еб@ваат 27 години и да ви ги копаат гробовите вас и на вашите идни поколенија.
  Седите, молчите и чекајте, чекајте друг да ви го бери гајлето.
  Е не, има самите да си ги вадите жешките костени од оган.
  Абе вие ништо не сте виделе што ви имаат спремено, чееекајте, допрва вие ќа видите што е пекол.
  Само безсвесни “нулта” суштества што опстојуваат во канализација можат да дозволуваат вакви будалштини.
  Ееееејјјјј кај си бе г-не Др(к@ч) по Право Претседателе ?
  Ѕа !!!
  Ш’о прајме сега со твојата заклетва за чување на Уставното уредувањеци законите на државата?
  Полицијата и војската е исто така Квинслиншка, к’о владата.
  Ш’о ќе прајш бе ти сега, а?
  Е така е кога садеше тикви со ѓаволот, сега ќе ти ги кршат од твојата глава.

  • Dimitar

   Kaj ste be CRVEC? Ušte soliš pamet. CRVECOV poraste od 5 do 6 metra.

 8. Стариот

  Нема да помине.Нема повеќе партија има народ Македонски .Или ќе станеме сите заедно или ќе не нема сите.Сите оние кои за пари и власт ја оплачкаја и предадоја државата ДА СЕ ПРОГЛАСАТ ДРЖАВНИ НЕПРИЈАТЕЛИ да им се суди и конфискува се.

 9. Stefan

  Спремајте се со пресметка со полицијата тие ке направат се за да ве замолчат , само ЧОТЕК до посерување со Полицијата.
  Сепак кога ке ја тргне униформата после работна смена ке си ја удри главата и ке се праша КОЈ СУМ БРАНЕЛ И ОД КОГО ??????

 10. kolega2357

  Заев е не само предавник, туку и комплет ретардирана личност.

 11. Алекс

  Луѓе, не смееме ова да го дозволиме. Револуција ќе мора!! Сите на улица!

 12. kolega2357

  ВМРО да прифати Стратегијата на Игор Јанев за воспоставување уставното име Република Македонија во ООН, со што ке се укине срамната нелегална референца и нелегалните преговори за името! Нема достоинствено решение за името со Грција

 13. Dimitar

  Ne priznavam nikakvo promena na ime! Ova ne e veke kilo krastajci. Navidum, “Zapadnata demokratija”. NO VINATA JA NOSAT SITE TN. ELITI OD SDS DuPNimE koj od usta ne im e izvadeno SAD/NATO/EU. Spijate mirni? Sekako.

 14. Archelay

  A vie Tatarcimja se molite na Boga za toa da ne moca Putin malku poveke vlevo,a?A komu dosega ne ste mu go p,,sele,a?Samo,zapamtite ke dojde vreme koga i nam-Makedoncite ke ni go pravite toj keif,

  • Иван

   Горно македонци,не македонци.Пиши правилно

   • Dimitar

    Prazna tikva.

 15. Trpe

  Kanal 5 e provladin i ova e samo proben balon za da se vidi kako ke reagira narodot !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ