Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ОБСЕ/ОДИХР ЌЕ ГИ НАБЉУДУВААТ ИЗБОРИТЕ: За локалните избори 336 набљудувачи ќе го следат избирачкиот процес

User Rating

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР го започна процесот на набљудување за Локалните избори 2017. Изборите што ќе се спроведуваат во 80 општини и во Градот Скопје на 15 октомври ќе ги следат 336 набљудувачи на ОБСЕ/ОДИХР.

 

Амбасадорката Одри Гловер, шеф на мисијата, на денешната прес-конференција посочи дека 16 експерти на ОБСЕ/ОДИХР се веќе во земјава, а ним оваа недела ќе им се придружат уште 20 долгорочни набљудувачи, кои ќе бидат распоредени низ целата земја, во тимови по двајца, започнувајќи од 18 септември. Пред локалните избори во Македонија ќе допатуваат уште 300 краткорочни набљудувачи кои ќе ги следат изборите во сите општини во земјата.

loading...

– Важно е да се разбере дека ние само ги набљудуваме изборите и оти не се мешаме во процесот, за којшто само известуваме, рече Гловер.

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР ќе ја оценува усогласеноста на овие избори со заложбите на ОБСЕ и со другите меѓународни обврски и стандарди за демократски избори, како и со домашните прописи.

Набљудувачите, како што истакна амбасадорката Гловер, внимателно ќе го следат процесот на регистрација на кандидатите и гласачите, кампањските активности, работата на изборната администрација и соодветните владини институции, изборната регулатива и нејзината имплементација и решавањето на изборните спорови.

Како дел од процесот на набљудување Мисијата исто така ќе го следи и известувањето на медиумите за кампањата.

Најавени се средби со претставници на власта, политичките партии, со кандидатите за градоначалници и за советници, и со претставници на граѓанскиот сектор, медиумите и меѓународната заедница.

На денот на изборите набљудувачите ќе го следат отворањето на глчасачките места, гласањето, пребројувањето на гласачките ливчиња и сумирањето на резултатите.

Мисијата ќе објави еден периодичен извештај во текот на својата работа, на денот на изборите, ќе биде дадена изјава за првичните наоди и заклучоци, додека конечниот извештај за набљудувањето ќе го објави околу осум недели по завршувањето на изборниот процес.

loading...

4 Comments

 1. Македонец

  Албанците со гласачки ливчиња ја зедоја Македонија, не, ја задоја со оружје и подкуп. Сега само така можи Македонија да се земи назад. Сесно е да се дај, тешко е да се земи назад.

 2. Македонец

  Албанците со гласачки ливчиња ја зедоја Македонија, не, ја задоја со оружје и подкуп. Сега само така можи Македонија да се земи назад. Лесно е да се дај, тешко е да се земи назад.

  • СМРТ ЗА КОМУЊАРИ

   Чекај тек допрва ќе биде циркуз.Знаат шиптарите до каде можат со пенкало,а од каде можат со пушка и тоа е јасно.Ама се заебале ќе бидат исчистени како вошки овојпат

 3. СМРТ ЗА КОМУЊАРИ

  А за терористите неолиберални обсе одхр знаат како им гореа џиповите и овојпат исто.Нема да ги заштити шиптарската удбашка полиција и ние имаме многу оружје за војна уште од 2001ва.Така многу се заебале и ебале овојпат.НЕКА ТЕЧЕ НЕЧИСТА КРВ! ЗА МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ