СУДОТ ВО СОЛУН ДОНЕСЕ ОДЛУКА:Одобрена екстрадиција за Грујевски и Бошковски

  • January 5, 2018

Судот во Солун ја одобри екстрадицијата за поранешните началници на УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, јавува репортерот на ТВ 24 од Солун.

Претходно, двајцата побараа азил во Грција, со образложение дека се плашат за своите животи и дека сметаат оти нема да имаат фер судење. Според грчките закони, тие имаат право на жалба до Врховниот суд во Атина.

По Грујевски и Бошкоски беше распишана меѓународна потерница, а беа уапсени на аеродромот во Солун

Претходно «
Следно »