Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

Од Белград до Загреб со воз за помалку од четири часа

User Rating

Србија и Хрватска потпишаа во Белград меморандум за реконструкција на железничката пруга Белград-Загреб, со што треба да се подобри инфраструктурното поврзување во регионот и на Коридорот 10. Идејата е да се забрза патувањето меѓу двата града и наместо сегашните седум и пол часа, од Белград за Загреб ќе се стигнува за четири часа со воз.

Проектот за реконструкција на железничката пруга Белград-Загреб ќе чини околу 1,25 милијарда евра, од кои за зафатите на хрватска територија ќе биде издвоена една милиајрда, а на српската страна околу 250 милиони евра.

loading...

Хрватска планира да ги обебзеди средствата преку ЕУ-фондови, кои покриваат и до 85 отсто од трошоците. Плановите се реконструкцијата да започне в година.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ