Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ОПШТЕСТВОТО ТОНЕ ВО БЕЗДНА БЕЗ ВРЕДНОСТИ: Нема одговорност за починатата родилка на приватната клиника, Филипче го заташка случајот!

30%
User Rating

Наместо одговорност и реформи во здравството, истото пропаѓа во хаос, а неодговорноста е принцип на владеењето како на раководните структури во Министерството за здравство така и на целата Влада предводена од Зоран Заев

Мајка почина на породување, во приватна клиника, и тоа во интервенција која ја вршел лекар од државното здравство. Наместо кривична одговорност за докторот, но и за министерот, гледаме покривање на грешките помеѓу солидарните доктори. Филипче, најверојатно ќе го „казни“ анестезиологот со бркање од работа докторот кој веќе работи во приватната клиника.

loading...

Образложението секако е банално. Причината за бркањето од работа на анестезиологот не е неговата грешка која резултираше со смрт кај родилката, туку тоа што Клиниката немала склучено договор за размена на доктори со приватната болница. Значи, административни пропусти, наместо одговорност за загубениот живот. Ако постоеше таков договор, немаше да одговара ниту докторот.

Впрочем, кој доктор би сведочел и би казнил друг за лекарска грешка? Никој и никогаш, а тоа се потврди и во овој случај. Не беше пронајдена лекарска грешка. Тоа што министерот и самиот е доктор само дополнително придонесува за заташкување на стиуацијата.

Треба да се има во предвид и реакцијата на т.н. невладини организации кои селективно се однесуваат на неправдата нанесена врз граѓаните. Селективно, или диригирано. Како сакате. Имено, ако ова се случеше во времето на владата на ВМРО-ДПМНЕ досега „шарените“ на чело со Милчин, Фрчкоски, Ордановски, Богоевски, Туфегџиќ и останатите ќе бараа оставки од министерот и затвор за докторот. Но бидејќи нивниот диригент сега е власт, ништо од барањето за правдини. Сега се е ок.

Колку за инфомрација, уште првио ден по отказот, докторот веќе работи во приватна клиника каде зема најмалку четири пати поголема плата од државната. Бебето ќе расте без мајка, а СДС ќе продолжи да носи живот.

loading...

8 Comments

 1. разбуден

  А сите среќни и задоволни што тоа не им се случило ним ќе си велат “ќути има и бетер “

 2. Violetaa

  Srekni sme ova što ni se slučuva ,ili e košmar????? Ovaj filipče istpto go pravi i ona što go praveše negoviot tatko i koj do fenes ne odgovaral za ništo .. kolku deca ostanaa odvoeni od svoite roditeli samo gospod znae i tatkomu

 3. Dimitar

  Odgovornost? Takov zbor ne postoj vo rečnikot na Zaevistite. No vo vistinskiot svet, takvo nešto postoj. Sea šo praime, što bi rekol Milenko?

 4. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  Se poveke nalikuvame na mesta kako sto se Chad, Mali, Burkina Faso, Siera Leone…
  Korupcija I nerabotenje cveta a narodot seto toa PASIVNO go tolerira !
  Mk SMRDI NA RASIPANO I TRULO !!!

 5. MK Patriot

  Ova lici kako nekoj so kupen diplom se uci na rabotno mesto!!! Uste postasno e ako ova se pravi namerno???

  Mora Infomax da napravi ispituvanje koja nacija se podilkite, kolku se umreni do sega so novata ilegalna vlast (pa mozite i sporedba da napravite so predhodnata), kolku novorodencina (idninata na Makedonija) se umreni, i najvazno od se e da se imenuvaat klinikite na smrt i ako mozi i “doktorite” odgovorni??!! Ova poveke lici na bukvalen genocid pred oci na Makedonskiot narod!!!! Sto ke treba da se napravi za da se razbudi “Zombi Nacijata”!!!

 6. Dragan

  Dojde “zivot” !!!

 7. Trpe

  Kriminlanata vlada se odrzuva samo so kriminlani raboti ! Prethodntata vlada go pratila na obuka a ovaa ke go “brka” iako toj vekje si rabotel tamu honorarno i sega parite sto bile vlozeni vi nego propadjaat toa e lekarskata etika!

 8. КИРЕ

  жално бог да е прости само каде сега тие шарените оштетените како беа да бараат оставка на влада на министер или сега неважи сега други се на власт и сега изгубениот живот е небитен страмота

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ