Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПАРИТЕ ЗА ИМЕТО ЛЕГНАА НА СМЕТКАТА НА АНЃУШЕВ: Грчката национална компанија ја купува фирмата на Анѓушев – исплатен договорот за името?!

39%
User Rating

Само ден по изгласувањето на законот за јазици и преговорите кои во Грција со тамошниот министер за надворешни работи ги водеше Никола Димитров, грчката национална компанија за производство на електрична енергија се огласи дека ја купува македонската „ЕДС“ сопственост на вицепремиерот за економски работи Кочо Анѓушев

 

loading...

Грчката националнаа компанија за производство на електрична енергија ППЦ потпиша писмо на намери за купување на групацијата ЕДС во сопственост на вицепремиерот Кочо Анѓушев. Во пакет ЕДС ги продава и сите подружници во Југоисточна Европа. Се уште не е јасно за која сума е продадена компанија, но од компанијата велат дека продажбата се прави согласно законите во Македонија.

„Преносот на удели е процедура којашто ќе се изведе согласно законите во нашата земја, вклучително и обезбедувањето одобрение од Комисија за заштита на конкуренција. По завршувањето на сите процедури, ППЦ во целост ќе го преземе менаџирањето на ЕДС.“ – велат од компанијата, пренесува 24 Вести.

Кај дел од експертската јавноста запознаена со текот на преговорите помеѓу Република Македонија и Република Грција, а во врска со спорот со името, сметаат дека на овој начин се отвара сериозен сомнеж дека се работи за договорена зделка помеѓу претставници на владите на Македонија и Грција, со цел полесно решавање на спорот со името.

„Мислам дека ова јасно покажува за каков калибар на луѓе се работи. Продажбата на ЕДС на грчката национална компанија за производство на електрична енергија најверојатно е само начин преку кој се исплаќаат побарувањата на високите претставници на нашата влада со цел давање на согласност за име по грчки терк. Така функционира тајната дипломатија, и тоа секој искусен дипломат го знае“ – вели во изјава за Инфомакс.мк дипломат од кариера кој сакаше да остане анонимен.

Претходно, вицепремиерот Кочо Анѓушев во интервју за едно македонско радио изјави дека за него се прифатливи решенијат за името како „Горна Македонија“, „Северна Македонија“, „Вардарска Македонија“, па дури и „Нова Македонија“.

loading...

15 Comments

 1. MANIMAL666

  Убо се рекло – зигојнер раус…

  • Zajebsatana

   Atentat!!!!!!!!

 2. Teodor

  Cigojner rauß cigeuner seife.
  OVA SE PARITE DONIRANI OD BEJLI , PREKU CIGANOV ANGUŠEV A KRAJNA CEL E ZAJAKOT PA TOJ SI ZAMINA MIRNO DA GI SKLADIRA U ŠVAJCARSU BANKU GO BOLI ZA TUNTEV DROGERAŠON OHRIDSKI I ZA MAKEDONIJA
  NARODE NEMOJ U OHRID ZA VODICI GOSPOD KE VE UBIE OVA E KRAJNO NEČOVEČKI OD KOMUNJARIVE I ONAJ DEBELOGLAVEC STEFAN
  .OHRID E DROGERAŠKO KREMINALNI CENTAR SO KOJ RAKOVODI TUNTEV DETE V,GAS DA MU EBE KROKODIL

 3. никола

  законот за јазици е само пробен балон,за да се тестира Македонскиот Народ,какви ќе бидат реакциите по овој закон..бидеќи изминува и вориот дена и освен вриштење по социјалните мрежи ништо друго не се случува,повеќе од сигурно дека на 17 Јануари ќе го променат и името..и после промената веќе на СДСМ им е јасно дека постигнаа голем ефект со притворањето на луѓето..и дека Македонецот е доведен до степен на нем посматрач..веќе нема критична група која би повела нешто посериозно во менување на ситуацијата

 4. makedonec

  Ke gi ubieme site predavnici braka i sestri makedonci do eden , komplet so semejstva samo decata ne ako se maloletni. Vremeto se približuva za toa a vodačite na ova predavstvo na makedeonskiot narod ke gi čeka posebna kazna kuršum vo glava e milost, ke umiraat poleka. Planiraat da izbegaat od Makedonija zatoa sega se ke raspordadat šti imaat no ke gi najdeme kade i da izbegaat.
  Za makedonija životot ke go dademe. Za večna Makeodnija i makedonskiot narod.

 5. Klime

  Da se poseram vo ovie predavnici
  IMA RAKOMET SRBIJA , HRVATSKA 28:25 ZA BRAKATA SRBI DA ŽIVEE PRAVOSLAVIETO
  NEKA UMRE ZAEVIZMOT FAŠISTIČKI

 6. Mak Front

  Zick Zack Zigeuner Pack!

 7. Goran

  Makedonska gradacija
  1. Gjuptin
  2. Pogjuptin
  3. Najgjuptin
  4. UPM

 8. Trpe

  Ova verojatno samo rata bidejkii dosega se frlija mnogu pari za podmituvanje na glasaci !

 9. Vistinata koja boli

  Pa kako ocekuvate nekoj, koj po etnicko poteklo pripadja na narod koj go ima niz celiot svet i koj celiot svet go sfakaat kako nivna tatkovina, da ima cuvstvo za pripadnost vo zemjata vo koja zivee !!!???

  • bugarojebac

   Pa toa custvo go nemaat i biracite na sdsš.

 10. Ivan Shurkov

  Namesto egeec da se bori protiv grcite on se prodava kuce smrdeno.predcite mu se prevrtuvaat vo grobovite,mameto negovo predavnicko!!!

 11. OHRID

  MAKEDONIJA IMAT AMBASADI I KONZULATI NIZ CELIOT SVET ,NEZNAM KAKO NASATA VLADA NE DOBIVAT PRAVI INFORMACII DEKA STANAVME HUMOR ZA CELIOT SVET. NEE TOCNO DEKA EVROPA IMAT RESPEKT ZA PROMENA NA IME I DVOJAZICNOST. TIE SE CUDAT KAKO MOZE SAMITE LUGE MAKEDONCI DA SI DOZVOLAT TAKVI EKSCESI VO POLITIKATA I DA JA UNISTAT SAMI SVOJATA ZEMJA KOJA JA NEMALE RECISI POVEKE OD 2000 GODINI ,A SEGA SAMI SI JA UNISTUVAAT SAMO POSLE 30 GODINI . ZASTO OVIE INFORMACII NE STIGNUVAAT DO VLADATA. DALI IMAME RELEVANTNI LUGE KOJI ZNAAT ZA OVIE INFORMACII. PROMENA NA IME I DVOJAZICNOST E PROBLEM NA NEKOLKU MOKNI LUGE VO SVETOT KOJ KAKO I OBICNO SVE KUPUVAAT I SVE PRODAVAAT ,KOJI TRGUVAAT SO SVE . NO OVIE PROMENI NE SE NAVISTINA SVATLIVI ZA NIKOGO. CUDNO E STO I VO POLITIKATA I VO EKONOMIJATA ,ISTORIJATA , I TAKA NATAKA DO SEGA NE SUM PROCITAL VO SVETOT NESTO POZITIVNO ZA OVAA VLADA A CITAM SPISANIJA NA 4-5 JAZICI. TOGAS SEKAKO DEKA PROBLEMOT E VO NAS KAKO NEDOZREAN NAROD. NEZREL .NEKOMPETENTEN ZA SAMIOT DA OPSTANE .

 12. Љупчо

  Оној кретен Димитров изјавува за медиумите дека Македонија не е само наша. Абе идиот ни заеден 2/3 од Мкедонија ни е одземена насила од истите овие меѓународни разбојици, со Букурешкиот Договор и разделен на нивните сојузници а наши сегашни соседи. За Република Македонија станува збор, кретену. Републока Македонија е само наша. Дипломата што ја имаш не е достојна ни за тоалет хартија.

 13. Зози

  Циган мајка продава за една цигара, а не па Кочо име на држава! Циган нема своја држава, затоа е најден овој Јуда Минински

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ