Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПАРТИСКИ ТРАНСФЕРИ ВО ОХРИД: Учителки избркани затоа што биле од ВМРО-ДПМНЕ, се враќаат на работа како членови на ДУИ

40%
User Rating

Ако учителките не беа квалитетни како членки на ВМРО ДПМНЕ, сега од како се во ДУИ ги задоволуваат критериумите за работа, па Стојаноски ги враќа назад на работа, пишува Охрид1.

Најмалку пет учителки кои добија откази во бранот партиски отпуштања направени по доаѓањето на власт на градоначалникот Јован Стојаноски, сега се вратени на работа со одлука на истиот Градоначалник, но овој пат тоа го прават преку партијата ДУИ.

Како што дознава „Охрид1“ раководството на ДУИ ги враќа учителките вработени во време на ВМРО ДПМНЕ, но овој пат како свои членови и тоа најголем дел во селата и приградските населби.

loading...

Со ова партијата ДУИ ја шири мултиетничката филозофија во своето работење, брифираат од ДУИ за Охрид1 и додаваат дека, истовремено создаваат гласачко тело во средини од различна етничка припадност, како на пример селото Подмоље, од каде е една од воспитувачките кои до сега беа дел од ВМРО ДПМНЕ, а сега се дел од ДУИ.

Вработувањата кои ги дава ДУИ не зависат од партиската комисија на СДСМ и врз нив нема влијание пратеничката која во јавноста се спомнуваше како најзаслужна за бркањата од работа и делењето на работните места – Жаклина Лазареска.

Партијата ДУИ во Охрид станува клучен и највлијателен политички фактор, а успесите кои ги нижи раководството на ДУИ во Охрид се секојдневие. Партијата пенетрира во сите слоеви на власта, добива директорски места, Вмровци стануваат членови на ДУИ и добиваат работа, а наскоро ДУИ треба да именува и свој раководител на секторот за ТЛЕР.

Директорот на Нискоградба веднаш стана омилен кај вработените !

Новиот директор на ЈП НИСКОГРАДБА Бесник Османи веднаш стана омилен во фирмата и кај сите вработени, а веројатно со неговите гестови ќе ја освои и јавноста. Имено, господинот Османи уште на Велики Четврток во 10 часот вработените ги известил дека се слободни да почнат да го слават Велигден, а истиот ден од 8 часот наутро исплатил плата пред рокот, токму заради празникот, пишува Охрид1.

„Ова не беше замисливо да се случи со претходните директори. Ни во време на Владо Цветкоски, ни во време на Никола Икономов и Сашо Донев ваков добар однос кон нас немаше“ – велат работници од Нискоградба.

loading...

2 Comments

  1. aleksandar ivanovski makedonski

    USTE MALCE DUI KE BIDI GLAVNA VO MAKEDNIJA POLITICHKA PARTIJA MICKOSKI PAMETNIOT ZA KUR NE GO BIDVA GO DOZAKOPA VMRO I TAA BESHE CELTA NA EU I SAD TOA E NAJGOLEMA ZASLUGA NA ZORAN ZAEV I BEJLI OD AMERIKA !!!

  2. DLM

    Овие учителките сеа че го користат ли јазикот, тоа другиот де, или само еднаш че го користат. Велат од еднаш не се стануело к…..е ама сигурно се губи образот. Кога човекот е на работ на егзистенција спремен е на се, да прифати и стори само за да опстане, сакав да речам иако не го почитувам чинот сепак имам разбирање за нивниот избор, едноставно толку им сече, не се виновни тие, до мајка природа е!
    Овие од нискоградба, само потврдуваат зошто се во нискоградба, кога поинаку би гледале и би го користеле тоа меѓу уши би биле во високоградба.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ