Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПЛАНОТ 3-6-9 ИМА ЛАЖНИ ПОДАТОЦИ: Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ објави дека во планот 3-6-9 има лажни податоци

User Rating

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето во емисијата „Топ Тема на Ваша Страна“ истакна дека Планот 3-6-9 кој што го промовираше владата на СДСМ е небулозен и изобилува со голем број на лажни податоци.

Според него во овој план не се содржани реформи, туку работи кои што се обврска на секоја влада.

Николоски нагласи дека ваков план веќе постоел и бил наречен НППА.

loading...

-Во поглавје 3 Собрание, точка3.1 вели редовна и суштинска надзорна работа на Комисијата за надзор на управата за безбедност и контраразузнавање и агенцијата за разузнавање пишува дека рокот е континуирано, а статус на реализацијата е во тек. Ова значи дека Собранието врши надзор над управата за безбедност и контраразузнавање и агенцијата за разузнавање. Која е вистината? Разговарав со претседателот на Комисијата и вистината е дека таква евиденција односно надзор не е направен, причина е поради тоа што Комисијата беше направена надвор од Деловникот со мнозинство од власта иако треба да е со мнозинство од опозицијата и таа грешка е поправена пред само една недела, рече Николоски.

Николоски додаде дека во комисијата за надзор на управата требало да се избере експерт од Агенција за реформи. Тој кажа дека за изборот на лице експерт во Комисијата учествувале и власта и опозицијата, каде што се избрало лице, но Талат Џафери од позиција на сила изјавил дека нема да биде тој експерт туку друго лице кое што е надвор од Агенцијата за реформи.

Во планот има цело поглавје кое што се вика „Именување“. Точка еден вели: продолжување на консултациите со претседателот на државата за потполнување на испразнетите места во дипломатско-конзуларните претставништва. Точка два: е избор на јавен обвинител. Трета точка: избор на членови на Уставен суд, избор на членови на Совет на јавни обвинители, именување на лица на раководни позиции преку транспарентна постапка, именување на членови на управните и надзорните реформи во согласност со правната рамка и избор на судии на испразнетите места.

Според Николоски ова е смешно и несфатливо за граѓаните, бидејќи ова не може да се нарече реформа, туку обврска и работа на секоја влада, министер и носител на јавна функција.

-Зошто имаме корупција, грабежи и рекет низ државата, а не се расчистени е поради тоа што реформите се сведуваат на потпишување на меморандуми и стратегии, пример мерка која што е реализирана е потпишување на меморандум за размена на информации за потребите на истрагите помеѓу МВР, Јавното обвинителство и основниот суд, што им е работата на овие три институции да го работат меѓу себе, заради тоа што законски така се регулирани односите, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски.

На крај Николоски спомена дека до Европската Комисија испратиле неколку писма за сите незаконски вработувања и разрешувања која што ги направила владата на СДСМ.

loading...

7 Comments

 1. Zlatko

  A Da Prasham Na Koja TELEVIZIJA Gostuva Ovoj ABDALOV od “Novite”vo DP-NE , kaj ONIE Sto Mu BEA Prijateli na Murtinecon ili NEPRIJATELi A Bre Majkata SITE STE za Vo TOP i PRAVEC vo VSELENATA sto PODALEKU od ZEMJATA Sose ona KJORAVONO KOPITO Bejli i On/Off UCKITE

 2. Trpe

  Mislis deka nekoj go citaplnaot 369? toj e sostaven tokmu od EU i Amerika i tie nama sto da citaat vo nego bidejki se rabotri samo za edna rabota promena na ime se drugo e nvazno za niv a porazitelno za nas!

 3. DLM

  Браво Николовски, па кога знаеш дека пљанот 3-6-9 на тиранската коаљиција има лажни податоци, тогаш од каде потребата да се биде конструктивен и да се одработува токму за тој пљан???
  А да бидеш барем еднаш искрен со граѓаните, верувај нема да ти биде тешко, само пробај.
  Еве да речеме да им речеш на Македонците која е целта на тој пљан 3-6-9, што се сака да се постигне со тој пљан, дали е во прашање бришење на македонската држава, и зошто твојата партија учествува во таков монструозен пљан???

 4. MIRACULI

  Another comedian fro A Comediana

 5. Trpe

  Lazna vlada lazen plan i taka nikoj ne go cita a EU i pokraj porazitelnite rezultati vo ekonomijata i celokupniot zivot ja fali ovaa marionetska vlada kako mnogu uspesna iako ni tie ne znaat vo sto e uspesna verojatno mislat deka taa ke uspee da go smeni imeto sto za bniv r dokaz za uspesnost a toa sto propdja drzavata ne gi interesira duri i im odgovara!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ