Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОБЕДА ЗА АЛБАНСКАТА НАЦИЈА: Сали Бериша ја поздрави двојазичноста во Македонија!

User Rating

Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, го поздрави официјализирањето на албанскиот јазик во Македонија.

Бериша смета дека ова е големо достигнување, истакнувајќи дека донесувањето на овој закон е историска победа за Албанците.

loading...

“Драги пријатели, денеска македонскиот парламент, во согласност со Охридскиот Договор, го донесе Законот за употреба на албанскиот јазик на територијата на Република Македонија. Поздравувајќи го овој важен чин и сите оние кои го овозможија гласањето, ќе истакнам дека спроведувањето на овој закон ќе значи историската победа за албанците во Македонија и за целата албанската нација! СБ

loading...

4 Comments

 1. Аминта

  ПОБЕДА НА АЛБАНИЈА И СРАМЕН, ПОНИЖУВАЧКИ ПОРАЗ ЗА МАКЕДОНИЈА.

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   Hmmm, pobedata ne se proslavuva vo prvata runda…

 2. строиник

  а во албанија и регионот да победи македонската нација, може ?!?

 3. emilija

  pa sigurno, na son ne im idese deka vaka lesno na hartija ke ja dobijat drzavata. ednas ko ke ja zemat, gotovo e. sega ne se vinovni tie, tolku od patriotizmot, nacinalnite interesi i vrednosti.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ