Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОВТОРНО, ЗА МАЛКУ НИ ИЗБЕГА ПОЛУФИНАЛЕ: Изгубивме добиен натпревар, ништо од полуфинале!

User Rating

Македонија испушти победа. Нашата репрезентација водеше 55 минути, но во финишот на дуелот противникот беше поумешен и стигна до триумф.

Натпреварот со Чешка го одигравме без капитенот Лазаров кој само ги изведуваше пеналите. Почетокот беше во знакот на Македонија која поведе со 4:1, а по водството од 6:2 за нашата репрезентација селекторот на Чешка побара тајм аут. Во прдолжението волглаво се играше гол за гол.

loading...

Во отсуство на К.Лазаров, Миркуловски беше на мета на чешките ракометари и поради добиени удари мина неколку минути на клупата. До крајот на првиот и Мартин Велковски запиша два гола. За првпат во игра во 23.минута влезе и Јоновски. Вторпат + 4 имавме во 24.минута (11:7). Во финишот на првото полувреме со играч повеќе имавме шанса за +5, но по двете грешки Чешка намали на 13:11.

Вториот дел почна со промашувања на двете страни, а потоа по серијата три голови на Талески, Македонија првпат поведе со +5 (17:12- 38.минута). Предноста од 4-5 голови Македонија ја имаше на средина на вториот дел. Во 49.минута по неколкуте грешки на нашите ракометари Чешка намали на 21:19. Во 53.минута Чешка со четвртиот гол на Здрахала намали на 22:21, откако голманот Мрква имаше три одбрани во серија. Чешка по вторпат изедначи откако Хрска погоди од пенал за 22:22.

Во 56.минута капитенот Лазаров не реализраше пенал за водство. Чешка поведе за првпат во 57.минута со голот на Хорак со играч помалку. Со голот на Велковски Македонија изедначи на 24:24. Гол за ново водство на Чешка постигна Кашпарек. Во последните секунди Чешка направи грешка, пробивање, а Македонија во контра постигна гол преку Дејан Манасков. По гледањето судиите од Русија – го поништија голот и досудија пенал за Македонија. Мрква го одбрани пеналот на Манасков за победа на Чешка од 25:24.

Утре Македонија од 18:15 часот ќе игра против Данска, која е прва во групата со 6 бодови, Шпанија, Германија и Чешка имаат по 4, Македонија 3, колку и Словенија.

loading...

3 Comments

 1. bugarojebac

  Ova e samo igra. Makedonskiot narod ja gubi i dobiena drzava. Glasajte za zaevi.

  • Vistinata koja boli

   Od mene golemo bravo za komentarot !

 2. kire

  DRAGI RAKOMETARI NEE IZGUBENO ZA MALKU TUKU ZA MNOGU. PRVO MISLAM DEKA DVA TROJCA SE STABILNI LUGE DRUGITE STE PSIHO LABILNI PA ZATOA VISE SLUCUVAAT TAKVI PADOVI KOJ KAJ STABILNA LICNOST TOA NEMOZE DA SE SLUCI . ZALNO E STO JA TRAUMATIZIRATE MKD JAVNOST KOJA BEZIZMERNO VI DAVA PODRSKA NO ZA ZAL VIE EDNOSTAVNO NESTE DORASNATI ZA USPESI ZASTO NEMATE MENTALITET . GLEDATE NA 5 MIN. DO KRAJ VODITE 4 GOLA RAZLIKA I NA KRAJ GUBITE E TOA E ODLIKATA NA NESTABILNOST I MENTALITET ZATOA E POTREBNO OBAVEZNO ZA VASIOT RAZVOJ I PSIHOLOSKA EKIPA KOJA KE TREBA SLABOSTITE DA GI ANULIRA ALI NORMALNO VO EDEN REDOVEN CIKLUS ZA DA POKAZETE STABILNOST VO IGRA I REZULTATI .

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ