Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОД ДОЖД ОД ГРАНАТИ: Сириската армија успеа да влезе во Африн

User Rating

Конвој на сириската војска влезе во Африн и покрај турското гранатирање, изјави официјалниот претставник на курдските сили на самоодбраната на Африн Рејзан Хеду

„Одржуваме контакт со сириската војска, властите, влатите во Африн и курдските одреди на самоодбранта. Сириската влада ги испрати силите. Ердоган згреши кога кажа дека го запрел движењето на сириските сили кои се испратени во Африн. Тоа не е точно, силите се веќе во Африн“, вели Хеду.

Под артилериски оган се најдоа и десетина новинари и репортери кои биле во близина на курдските барикади.

loading...

„Претседателот, Владата и турските медиуми изјавија дека се работи за верска конотација, бидејќи тоа се сили на шиитите. Ние во Сирија се гордееме со конфесионалното и национално богатство. Веќе 32 дена ја одбиваме турската агресија која на воен план е неуспешна. Тие можеби се придвижија, но во целина воената операција е неуспешна“, додава Хеду.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ