Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОЛОВИНА МАКЕДОНИЈА СЕ ТРУЕ: Висока загаденост во Струмица и Куманово, следат Битола и Кавадарци

User Rating

Куманово и Струмица вечерва се убедливо најзагадените градови во Македонија. Зоран Заев и СДСМ со децении лажеа дека ќе го решат проблемот со загадувањето.

Овие два града вечерва повторно се гушат во смог, мерните станици за квалитетот на воздухот, покажуваат ниво на загаденост 5 пати над нормалата.

Мерната станица во Куманово бележи најголема загаденост, таму ПМ10 честичките се искачија до 271 микрограми на метар кубен што е многу повеќе од дозволената граница, загаденоста во Струмица пак, 252 микрограми на метар кубен.

loading...

Додека градовите низ Македонија се гушат во канцерогениот воздух, а мерачите на загаденост прегореа, премиерот Зоран Заев и неговите градоначалници не мрдаат.

Граѓаните се повеќе се загрижени за неодговорноста на локалната власт и на владата во однос на загадувањето.

Веднаш по Струмица и Куманово, најзагадени градови се Битола и Кавадарци. Мерачите во овие два града покажуваат висока концентрација на ПМ10 честички, но далеку пониска од онаа во Куманово и Струмица.

 

Граѓаните се повеќе ги чуствуваат последиците од загадениот воздух, а болниците се преполни од пациетни со распираторни заболувања.

 

loading...

1 Comment

  1. BOND

    INFOMAX samo po dve-tri vesti novi ….ve fati mrza

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ