Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОЛОВИНА СВЕТ КУПУВА РУСКО ОРУЖЈЕ: Сите Балкански држави купуваат руско вооружување, само ние „најпаметни“ не!

67%
User Rating

Руското вооружување во текот на оваа година е испорачано во 59 земји, а военотехничка соработка постои со 80 држави. Бројот на нарачки не се намалува, изјави денес претседателот на Русија Владимир Путин

„Руското вооружување во текот на 2017 година е испорачано во 59 земји, постојани контакти во областа на военотехничката соработка се одржуваат со 80 држави и она што е крајно важно, бројот на нарачките на нашата воена продукција не се намалува“, рекол Путин на завршното советување за воените прашања.

loading...

Тој наведува дека тоа е резултат на правовремените финансиски и кредитна поддршка на одбрамбено-индустрискиот комплекс и други чекори кои ги презема државата.

Рускиот лидер нагласи дека потенцијалот на рускиот одбрамбено-индустриски комплекс и постојаното усовршување на вооружувањето и техниата овозможуваат Русија да ја одржи водечкат позиција меѓу светските извозници на воена индустрија, и динамично да ја развива военотехничката соработка со странските партнери.

Путин истакна дека употребата на современото руско вооружување во борбени услови овозможува истото да се корегира по потреба.

loading...

3 Comments

 1. Аминта

  Затоа купуваме западни чизми стари 35 години

  • Manimal

   Не беа донација? 🙂

 2. Trpe

  Zpadot nisto ne donira bez interes iki se raboti za djubre koe e poevtino da go dade bidejki unustuvanjeto e poskapo a od donacijata ke ivlecat nekakva korist ili ke potkupat nekogo ili ke dobijat besplatana koncesija! Taka ke dadat cizmi stari 35 godini koi odma ka se raspadnat i ke dobijat tender za da ni prodadat poskpo oruzje i “donaicjata” povekjekratno ke ja naplatata so polna usta ke se falat “dale donacija”!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ