Wednesday, 24/1/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОЛУАВТОМАТСКИ 9ММ „КАЛАШНИКОВ“: Пиштолот кој никогаш не стигна во рацете на Црвената армија

User Rating

Производителите на оружје го открија првиот автоматски пиштол што го произвел Михаил Калашников веднаш по завршувањето на Втората светска војна. Тоа е еден од потенцијалните пиштоли за високите офицери на Црвената армија. Слично на пиштолот АПС на Игор Стечкин (кој го победува Калашников на воените испитувања), оружјето има дрвен кундак и шаржер за 20 куршуми калибар 9х18.

Делото на Калашников тежи 1,7 килограми со дрвениот кундак, кој инаку може да се користи и како подвижен статив за попрецизна стрелба. Една од главните карактеристики е тоа што може да стрела поединечно или како полу- или целосно автоматски пиштол со исклучително висока брзина на стрелба.

loading...

Поради пренатрупаниот распоред на работа на Калашников околу производството на АК-47 (кој исто така е создаден на крајот на 1940-те), тој не може да одвои доволно време за да заврши сѐ што е потребно за разработка на друго ремек-дело кое треба да биде прифатено од армијата и да им служи на идните генерации. И така производителот губи на воените тестирања од АПС на Игор Стечкин (исто автоматски пиштол со дваесет куршум калибар 9х18 мм).

Денес има само неколку автоматски пиштоли на Калашников. Можете да ги видите во градот Ижевск, каде што се наоѓа фабриката за оружје. А „Стечкин“ е прифатен во вооружувањето 1951 година во неколку варијанти и служи 40 години – до крајот на војната во Авганистан.

Russia Beyond

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Phone: 071/547-011

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

January 2018
M T W T F S S
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031