Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОСКАПУВА РЕГИСТРАЦИЈАТА НА АВТОМОБИЛИ: Поскапа регистрација за постарите автомобили?

User Rating

Возилата што повеќе загадуваат и се постари да плаќаат повисока цена за регистрација. Ова е една од мерките кои се разгледуваат за намалување на аерозагадувањето. Министерството за економија засега не открива детали. На прашањето на Алфа што се предвидуваат измените на законот за возила кои веќе се подготвуваат добивме штур одговор.

Единствената официјална информација е дека сите автомобили ќе добијат еколошки лепенки кои ќе бидат во различна боја и ќе покажуваат кој автомобил колку загадува. Со тоа на полесен начин би се селектирале сите оние кои треба да бидат исклучени од сообраќај при енормно загадување на воздухот. Молк за тоа колку би чинеле техничките прегледи за мерење на загадувањето на секој автомобил а и самите лепенки.

loading...

Според последните податоци на Државниот завод за статистика на македонските патишта, заклучно со крајот на 2015-та година, имало вкупно 383.833 регистрирани автомобили. Најголем дел од нив, 261.470, се произведени пред 2002-та година односно се постари од 15 години! Што би значено дека доколку би стапил во сила законот за повисоки давачки на постарите возила повеќе од половина од луѓето ќе мораат да плакаат повисока цена за регистрација.

Покрај поскапата регистација на постарите возила, предвидено е менување на табличките на такси превозниците, сите таксисти ќе треба да добијат жолти регистрации со што би се одвоиле од останатите автомобили.

loading...

9 Comments

 1. Ag`r

  Znaci za vozenje na evropski karantii ne kosta 1000evra godisno I toa breku Bugarija na koja im se smiluvaa “dobronamernicite ” da specale nekoj denar. patot na kolata niz EU do skrap jardo za nie da go prodavame kako zelezo, za korka leb

 2. Zoran

  Sto ti bilo zivot.Bree

 3. kire

  OVA E NOVA STRATEGIJA DA SE KLASIFICIRA NASELENIETO . PRVO OBICNIOT NAROD NE KE MOZE DA IZDVOI DO 5000 EU. ZA KUPUVANJE KOLI STO BI ODGOVARALE ZA NIVNIVE PROPISI . FTORO SAMO SDSS KE BIDAT VO MOZNOST DA KUPAT KOLI POSTO SAMO TIE KE RABOTATA NARODOT KE BIDE ISTERAN OD RABOTA PO STRATEGIJATA NA MURTINECOT . E PA OVA VIE VETENIOT ZIVOT. NA SDRAVJE NOV ZIVOT.

  • Ace.D.

   Vo parlamentot i vladata go ima znameto na EU iako ne sme im clenovi i so takov pamet nema nikogas da bideme zemja clenka.kako primer vo germania vo pogolemi gradovi smeat samo euro 4 i povisoki da vozat.inaku euro 4 e izduvni gasovi i pisuva vo soobrakajna i dr. Papiri apasite pak lazat kolku li ke Kosta da se doznae…

 4. Teodor

  KOMUNJARSKO MOTO BILO I E
  UMRETE SELANI I SIROMAŠTIJO
  EVE I SEGA SE POVTORUVA !!

 5. Аминта

  ЖИВОТ, АМА КОМУЊАРСКО-КУЧЕШКИ.
  НА ЦРПНАТИТЕ СЕ ИМ Е МАЛКУ – ПОСКАПА НАФТА, ПОСКАПИ ВОЗИЛА, СЕ ПОСКАПО – АМА ЗАТОА НЕ ПЛАЌАМЕ ДАДИОДИФУЗНА ТАКСА ??? НАЗДРАВЈЕ МАКЕДОНЧИЊА – НОВОШКИПТАРЧИЊА

 6. Ag`r

  Zajko odreduva rok na traenje… best before

 7. Miki

  ubav zakon poskapa registracija zasto 3 pati odam vo skopje i za tija 3 zagaduvanja poskapa registracija dragi skopjosiptarski predavnici nikoj ne ide vo skopje da ve vide dali ste ubavi i da gi cita vasite 3 jazicni tabli naj vece 90% idat po kliniki i 10%studenti taka dragi kominjari predavnici nevi vi e vas za vozduhot vas vi e za samo za pari sto bi i rodena majka prodale za pari kako vo momentot prodavate se sto e makedonsko

 8. Бозон

  Тука да се додаде кардиналната мизерија на тевдо-на-мајка кој на хималјското задолжување со “istoriski najniska kamata od 2,75%” (во услови кога каматите се нула или негативни), го гледа како успех???
  Како да се стави во перспектива овој со-посебни-потреби проблесок на македонските универзитети?
  Прегазениот тевдо снобовски се фали/теши дека шарата од гумите преку лицето му е од гуд јиар гумите. Со “експертско” насетување дека и годината би морала да биде гуд.
  Ваква пљачка не се памети уште од времето на министрите во тренерки на сдс 1.0

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ