Thursday, 22/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПОЧНА ПРОМЕНА НА ХИМНАТА?: Миленко Неделковски со остра реакција на променетиот текст на химната!

5%
User Rating

Дали, господо, полека ни ја подметнувате промената на химната?!?! Сите чукнати се прават! На чело се политичарите, веднаш зад нив новинарите и на опашката медиумите!!!! Никој ли, бога ти, не забележа??? – пишува Миленко Неделковски на Дудинка.мк, во прилог на спорниот текст

Каде е најбитниот дел од текстот:

“Одново сега знамето се вее, (Од гроб станаа славните ѕидари)
на Крушовската република!
На Гоце Делчев, Питу Гули,
Карев, Влахов, Сандански
На Гоце Делчев, Питу Гули,
Карев, Влахов, Сандански”…

loading...

Кој од химната ги избриша Гоце, Даме, Јане???
Смрадови и предавници, на Миленко не може да му избегате.
На колку други настани сте ја пееле осакатена химнава?
Тука ли, кога ги славиме хероите ракометари, сакате да ни ја подвалите?

loading...

7 Comments

 1. orevce

  Да , кога ја слушнав химната изведувана од русата ,,плавушата де,, девојка со вардаровиот дрес, забележав нелогичности и фалинки во изведувањето , така да во еуфоријата може да се оправда ,,лапнувањето ,,на строфата но во иднина не смееме тоа да го дозволиме. Честито за јавно објавената забелешка

 2. СПС

  Која е таа плавушата? Од каде пак таа да ја пее химната и да направи “еуфорично лапнување”на клучните строфи? Какво е нејзиното минато? Браво за Миленко, но јас би го замолил да ни каже исто така јавно и храбро, оти повеќе нема дебатни емисии?Македонците продолжуваат да го чекаат да се појави македонскиот Дутерте.

 3. pocituvani

  ABE KAKO E MOZNO DA SE PODMETNE VAKVA IGRA PA NELI KOCE JA ORGANIZIRASE MANIFESTACIJATA KAKO DOZVOLIL ANONIMUS DA JA PEE HIMNATA.A STVARNO VO SAMATA IZVEDBA SEPREPOZNAVASE FALS AMA VO TAA EUFORIJA NIKOJ NEZAPRIMETI I DA SE SPRECI TOA.AMA ZATOA KOCE MOZE SE DA RAZOTKRIE PO CIVA DIREKTIVA E OVA NAPRAVENO I NAJRIGOROZNO DA SE KAZNI STORITELOT PA I NESTO POVEKE.OVA E SAMO DOKAZ DEKA ZAJKO O SIPTARITE NE SEDAT SO SKRSTENI RACE.PAMET ZA VO IDNINA AKO SE SLUCI VAKA NESTO ODMA DA SE PREKINE A AKO E POTREBNO I JAVEN INCIDENT NA LICE MESTO.A OVAA IZVEDUVACKA TREBA DEBELO DA GO JADE STAPOT ZASTO TAA BILA PRIPREMANA A I SE NAFARILA ZA OVOJ RAZVRATNICKI CIN.BI SAKAL LICNO JA A MISLAM I SEKOJ MAKEDONEC DA I GO ZNAE IMETO I PREZIMETO , ISTORIJAT PA I VISINATA NA PREMIJATA STOJA DOBILA OD NARACATELOT SIGURNO NE IZLEGLA SLUCAJNO DA GO OMALOVAZI SIOT NAROD SOBRAN NA OVOJ GOLEM DEN ZA MAKEDONIJA I MAKEDONSKIOT SPORT.USTE EDNAS IMETO IPREZIMETOI ISTORIJATOT.

 4. Febo ...

  Boga mi nikoj nema primeteno,neznam koj zabelezal ali sekoja mu cest …

 5. лазо

  Мислам не е намерно туку толку сечела секирата на таа русокосата,прв пат излегува пред народ и ја утна го заборави текстот.

 6. trpe od fiROM

  Se e mozno, samo plati, podmackaj i ke pomine.
  Site u makedonia se snaodlivi.
  Daj im pari se ke ti dadat, supce, zena kerka ili since.
  Samo ti plati i uzivaj.
  Koja makedonia? Koj makedonci?
  Samo pariii i poveke parii.
  Plati i dupi kako sto sakas, Edno za viceto edno za Zev.
  PS
  DuPMNE veke naplati i odtaboti, sega e red na SDS i Zaev + Viceto (1+1). I se e mozno . . .

 7. radd

  Всушност, еве како е во оригинал химната што се пеела на заседанието на АСНОМ, гомна едни фалсификаторски и србомански:

  Изгрѣй, зора на свободата,
  Зора на вѣчната борба.
  Изгрѣй въ душитѣ и въ сърдцата
  На всички роби по свѣта!

  Тирани, чудо ще направимъ,
  Ний чуждо иго не търпимъ,
  Съ юнашка кръвь ще ви удавимъ,
  И пакъ ще се освободимъ!

  Юнаци смѣли пакъ развиха
  Окървавени знамена,
  Комити нови забродиха
  Изъ македонската земя.

  Тирани, чудо ще направимъ…

  Ечатъ гори, поля, балкани
  Отъ бойни пѣсни и ура,
  Сноватъ борцитѣ-великани:
  Напредъ, готови за борба.

  Тирани, чудо ще направимъ…

  Насъ нищо вечъ не ще уплаши,
  И тъй живѣемъ день за день…
  Свещени сѫ горитѣ наши,
  Изъ тѣхъ свободни ще измрѣмъ!

  Тирани, чудо ще направимъ…

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ