Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ: Турскиот премиер смета дека е погрешно да се менува името на Р.Македонија!

53%
User Rating

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денес изјави дека е погрешно Грција да диктира кое би требало да биде официјалнот македонско име и изрази очекување дека двете соседни земји ќе го разрешат тој „пријателски“ спор

Говорејќи на заедничката прес конференција со Зоран Заев, Јилдирим истакна дека: „Погрешно е друга земја да го одредува името на земјата“, пренесува агенцијата АП.

Македонија и Грција веќе 25 години се во спор во врска со името на државата, а според Зоран Заев тој спор мора да се реши до крајот на летото.

loading...

Заев претстојува во посета на Турција.

loading...

29 Comments

 1. Adnanoski k

  Taka e BRATE TURSKI IMAŠ VO MAKEDONIJA TVOI NEPRIJATELI KOI SAKAA DA VE SNEMA A DENES..SAKAAT KUR DA VI .LIŻAT ZA ŽAL I TURSKA MAFIJO PARTIJA E PROTIV TURCIJA ..,, BRATE DOJDI I OČISTI OVIE GNIDI KOMUNJARSKO AMERIČKI FAŠISTI ZDRAVI DA STE ALAH DA VE BLAGOSLOVI

 2. Adnan adnnan

  A ZORAN ZAEVIČI NE VE SAKAŠE VE ŠPIUNIRAŠE SO VAŠION ABDAGUL AMERIČKI
  Ne mu veruvajte na ovie predavnici pederski mamata GULENISTIČKA … BRAKA ERDOGANOVCI OVAA VLADA E GULEVISTIČKA PREDAVNIČKO AMERIČKA UBIJCI NA SVOJOT NAROD VE LAŽAT MAMATA NIVNA KOMUNISTIČKA

  • Македонија екстремна

   Ке ги фатиме наското комунистите и абдалите орлите ќе им ги сечиме све главите брату на сред плоштад

 3. Љупчо

  Е аферим за Турција. Но, медиумите под контрола на Заев: Канал 5, Телма …. известуваат дека Турција ќе го прифати секое решение за името што Македонија ќе го договори со Грција. Абе што мислат овие квазиновинари без лиценца што би рекла Мирка Велиновска, дека се многу итри, башка интелигентни. Море марш у п.м.

  • Ag`r

   Da pobarame doobjasnuvanje od Turskata Ambasada …. nesto sto Ruskata Ambasada dobrovolno go napravi !

 4. MANIMAL666

  Пусто турско :-).
  Премиер шо си ги љуби народот и земјата, наспроти зоза…
  Карма из а бич…

 5. 3_Канализација

  Апсурдноста е во тоа што Турскиот Премиер му вели на Македонскиот “немој да го менуваш името на државата”!
  Значи туѓ премиер го штити името на државата на Македонскиот премиер (осудениот криминалец) Зоран Заев!
  А за апсурдноста да биде уште поневеројатна замислете Македонскиот премиер има Уставна и законска обврска да ја штити државата, Уставот, народот, државната хеловитост! А тој криминалец си шета и брбори дека ќе менува име на држава. И никоја државна установа не постапува, не мрднува од место, против тој криминалец за неговите против-Уставни и против-законски дејствија и постапки.
  Е сега Фајромчиња најслаткото, тој криминалец и неговата Квинслиншка Влада, Петтата Колона – оние де што во дослух со странските тајни служби и амбасадори изведоа пуч во Собранието – си лапаат државни пари, вашите народни пари што ги собраа како порез.

  • BOND

   a nie-narodot kakva obvrska imame da drememe na portali,internet….?

   • 8_Канализација

    За кој “народ” зборуваш?
    Безсвесната маса на суштества покажа, 50% гласа за бандата комуњари а друите 50% гласаа за бандата лажни патриоти.
    Велеиздаии, една од друга поголема и полоша, и што правеше тој “народ” за кој зборуваш?
    Ако дозволи да го стават во кома и “не знаеше” какви последици ќе има тогаш еве сега нека гледа и трпи.
    Накратко, државата веќе не постои, народот веќе не постои, положување на право врз земјата е ставено од страна на Албанија и Бугарија. Грција исто така сака да приграби до Битола и Гевгелија.
    Оној Ван Хојте ја кажа вистината дрка безсвесната маса нема развиено менталитет на ниво на Европјани и затоа не можи да има, да живее со, европски закони.
    Апсурдноста да еден човек изусти дека ќе се си го промени идентитетот можи да се случи само ако неговиот мозок е испран до тој степен што просто речено тој е претворен во безсвесно сусштество.
    А од правна, и праведна, и морална, и филозофска гледна точка никој не можи (ниту има право) да менува идентитет, она што постоело илјадници години и за кое милиони животи се жртвувани и е веќе завршено. Ниту пак некој можи да зборува во име на неродените, глупости нели?
    Само за сегашноста која трае еден блескав момент кој истекува веднаш, незастанливо како светлост, можи некоја будала да си менуја СВОЈ ЛИЧЕН идентитет а НЕ на народ.
    Но во земјата на чудата гледаме дека сѐ ѐ една одвратна канализација … едно мочуриште од каде сите се обидуваат да избегаат.

 6. Иван

  Браво бе “православни бракjа”.Мило ми е да читам како с’рбомани бацват турски газ.Со право са ве клали теа от ВМРО .Пердоганчо гледа да е против г’рциве.Кур го боли него за вазе.Ама верно сте изроде))))

  • AR

   A NE KE NE POBLGARUVATE!~ NA SVETI NIKADA NEVER NIKOGAS MRSH BRE AJVAN

   • Иван

    Вие за бугари не ставате.Вие сте jугославци-люге без идентитет

    • Zoran

     SAMO KAZI STO SI …..TATAR ILI TURCIN…….

     • Македонија екстремна

      Татар е нечист нормално.Турците се чиста раса барем,татарите се лингури слуги амали за две червени.Ајде чибут татаромонкол

     • Иван

      Jас сум ФИРОМЕЦ ))))))А ти си с’рбско губре

    • MANIMAL666

     Ууууу ту ту ту, фино ми е вака да си сум социопат, фала му на Господа шо не сум згрешил толку да Архангел Михаил ме реинкарнира во болварско испрдоче }:-).

  • MANIMAL666

   Пак јас…
   Момичката со Бугатчето да ја замолеше за Каптагон за извоз, бидејќи тој домашниот ептен те шашардиса :_).
   А шубо почна со македонската граматика…
   Туку, шо се буниш против ВИСТИНСКИТЕ ви брашта?!

   • Иван

    А не е ли по арно да прашам Груjо за мерцедесот?А па за jазикот не бери гаjле,jас си пишем на татарски.Мора да ти дам jеден татарски благослов за маjkи,керки и слично по женска линиjа…….

    • MANIMAL666

     Њет њет, си пишуваш по ресенски, са пулит :-), само шо тој шо те надгледува е некое тепило, па нема појма на шо да се фати.
     За женската линија тешко – никоја не е зоофил, ниту има такви склоности.
     Туку сега видов: шо мајка бара во писанието ти државен мерцедес?!? 😉
     Демек, Каптагонова не смееш да ја спомниш? Ц ц ц, пусти Бојко, фино си кажа – јас сум прост човек и вие сте прости луѓе, затоа ме сакате, хе хе хе…

 7. Иван

  Заборавих, да се знаете-што е маке се е лаjн…а

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   Znaci se pocesto ti se slucuva da – zaboravas ?
   Toa znaci samo edno – ti se sushi mozokot !!!

  • Кирил

   Се јави бе татар. Тебе никогас и не сум те сметал за православен брат. Ти си од племе дојдено од татарсан на ова територија и по некоја случајност си членка на ЕУ и сега изигравас голем кур а сите знаеме дека се продаваше за две червени.

  • Lav

   Ivan da ti ebe v’k mamata tatarska,kopile zasmrdeno

  • MANIMAL666

   Маке?
   Шо таке?
   И ти ко Гешко – рак на нервните ганглии во сувата тиква на шијата }:-).
   Ај ај, ќе видиш сега како спроведувачот на Божјите казни ќе почне да те казнува, заедно со целата Лижикуроглу орда ;-).

 8. kire

  BRAVO ZA ILDERIM I ERDOGAN KOJ NA UBAV NACIN MU UDRIJA SAMAR NA MURTINSKIOT PREDAVNIK. OVAA PREDAVNICKA NOVINARSKA BAGRA MISLI NEKEDOZNAEME STO SE ZBORELO . PRVO TURCITE SE LUGE OD ZBOR I RESPEKT A KOGA KEIM DOJDE VAKOV SIBICAR ZNAAT KAKO DAGO ISSAMARAAT IAKO TOJ OTIDE DA TRAZI PODRSKA ZASTO ZNAE DEKA TURCIJA KE POMOGNE NA NARODOT VO KOJ NESPAGA MURTINSKIOT PREDAVNIK . SO KOE LICE ODI DA TRAZI MILOSTINJA GO VIDOVTE LI VO LICETO SO KAKVA PONIZUVACKA GRIMASA ZBORESE EE TOA E ODLIKA NA NEKOJ KOJ E VO PREDSMRTNO BUNILO I SE RADUVA NASEKOJ PREZIVEAN DEN I SO BES DA VIDI STO SE OSTVARIL TOJ DEN . NEE SVESEN KAKVA SMRT GO CEKA NEGO I SE DO 9 KOLENO KAKVO ISTREBUVANJE NASE STOMUE NAJMILO . DA DADE GOSPOT UTRESEN DEN DA NEDOCEKA . NAPRED MAKEDONIJO.

 9. AR

  Neka te cuva i Gospod i Alah g. Jildirim AREFRIM OVOJ PSIHOPAT DOJDE I LAZE TA SUSHE … NE DAVAJTE DA STANEME GRCKO GETO KADE NATO KE GO FRLA IZMETOT

 10. Љупчо

  Абе Зајко во Турција помина како малото комарче во вицот, кога пролетало. Оно сирото мислело дека сите му аплаудираат за успешен лет, а тие сакале да го смачкат.

 11. Trpe

  I na Crkpko mu e jasno deka ne treba da se menuva imeto no toj go dade gazot pod kirija i sega mora da igra kako sto ke mu naredat gazdite !

 12. 99_Канализација

  INFOMAX не дозволува изразување на вистини на нивната веб страница кои се противречни на предавничката пропаганда на бандита комуњари и бандата лажни патриоти.
  Веќе три пати бриши писанија.
  Изгледа дека М. Неделкоски не ѐ единствениот попречен мислител и објавувач.
  INFOMAX е дел од намерното дого-годишно прикривање на убиената Македонска држава.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ