Wednesday, 21/2/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ: Турскиот премиер смета дека е погрешно да се менува името на Р.Македонија!

53%
User Rating

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денес изјави дека е погрешно Грција да диктира кое би требало да биде официјалнот македонско име и изрази очекување дека двете соседни земји ќе го разрешат тој „пријателски“ спор

Говорејќи на заедничката прес конференција со Зоран Заев, Јилдирим истакна дека: „Погрешно е друга земја да го одредува името на земјата“, пренесува агенцијата АП.

Македонија и Грција веќе 25 години се во спор во врска со името на државата, а според Зоран Заев тој спор мора да се реши до крајот на летото.

loading...

Заев претстојува во посета на Турција.

loading...

23 Comments

 1. Adnanoski k

  Taka e BRATE TURSKI IMAŠ VO MAKEDONIJA TVOI NEPRIJATELI KOI SAKAA DA VE SNEMA A DENES..SAKAAT KUR DA VI .LIŻAT ZA ŽAL I TURSKA MAFIJO PARTIJA E PROTIV TURCIJA ..,, BRATE DOJDI I OČISTI OVIE GNIDI KOMUNJARSKO AMERIČKI FAŠISTI ZDRAVI DA STE ALAH DA VE BLAGOSLOVI

 2. Adnan adnnan

  A ZORAN ZAEVIČI NE VE SAKAŠE VE ŠPIUNIRAŠE SO VAŠION ABDAGUL AMERIČKI
  Ne mu veruvajte na ovie predavnici pederski mamata GULENISTIČKA … BRAKA ERDOGANOVCI OVAA VLADA E GULEVISTIČKA PREDAVNIČKO AMERIČKA UBIJCI NA SVOJOT NAROD VE LAŽAT MAMATA NIVNA KOMUNISTIČKA

 3. Љупчо

  Е аферим за Турција. Но, медиумите под контрола на Заев: Канал 5, Телма …. известуваат дека Турција ќе го прифати секое решение за името што Македонија ќе го договори со Грција. Абе што мислат овие квазиновинари без лиценца што би рекла Мирка Велиновска, дека се многу итри, башка интелигентни. Море марш у п.м.

  • Ag`r

   Da pobarame doobjasnuvanje od Turskata Ambasada …. nesto sto Ruskata Ambasada dobrovolno go napravi !

 4. MANIMAL666

  Пусто турско :-).
  Премиер шо си ги љуби народот и земјата, наспроти зоза…
  Карма из а бич…

 5. 3_Канализација

  Апсурдноста е во тоа што Турскиот Премиер му вели на Македонскиот “немој да го менуваш името на државата”!
  Значи туѓ премиер го штити името на државата на Македонскиот премиер (осудениот криминалец) Зоран Заев!
  А за апсурдноста да биде уште поневеројатна замислете Македонскиот премиер има Уставна и законска обврска да ја штити државата, Уставот, народот, државната хеловитост! А тој криминалец си шета и брбори дека ќе менува име на држава. И никоја државна установа не постапува, не мрднува од место, против тој криминалец за неговите против-Уставни и против-законски дејствија и постапки.
  Е сега Фајромчиња најслаткото, тој криминалец и неговата Квинслиншка Влада, Петтата Колона – оние де што во дослух со странските тајни служби и амбасадори изведоа пуч во Собранието – си лапаат државни пари, вашите народни пари што ги собраа како порез.

  • BOND

   a nie-narodot kakva obvrska imame da drememe na portali,internet….?

 6. Иван

  Браво бе “православни бракjа”.Мило ми е да читам како с’рбомани бацват турски газ.Со право са ве клали теа от ВМРО .Пердоганчо гледа да е против г’рциве.Кур го боли него за вазе.Ама верно сте изроде))))

  • AR

   A NE KE NE POBLGARUVATE!~ NA SVETI NIKADA NEVER NIKOGAS MRSH BRE AJVAN

   • Иван

    Вие за бугари не ставате.Вие сте jугославци-люге без идентитет

    • Zoran

     SAMO KAZI STO SI …..TATAR ILI TURCIN…….

     • Иван

      Jас сум ФИРОМЕЦ ))))))А ти си с’рбско губре

    • MANIMAL666

     Ууууу ту ту ту, фино ми е вака да си сум социопат, фала му на Господа шо не сум згрешил толку да Архангел Михаил ме реинкарнира во болварско испрдоче }:-).

  • MANIMAL666

   Пак јас…
   Момичката со Бугатчето да ја замолеше за Каптагон за извоз, бидејќи тој домашниот ептен те шашардиса :_).
   А шубо почна со македонската граматика…
   Туку, шо се буниш против ВИСТИНСКИТЕ ви брашта?!

   • Иван

    А не е ли по арно да прашам Груjо за мерцедесот?А па за jазикот не бери гаjле,jас си пишем на татарски.Мора да ти дам jеден татарски благослов за маjkи,керки и слично по женска линиjа…….

    • MANIMAL666

     Њет њет, си пишуваш по ресенски, са пулит :-), само шо тој шо те надгледува е некое тепило, па нема појма на шо да се фати.
     За женската линија тешко – никоја не е зоофил, ниту има такви склоности.
     Туку сега видов: шо мајка бара во писанието ти државен мерцедес?!? 😉
     Демек, Каптагонова не смееш да ја спомниш? Ц ц ц, пусти Бојко, фино си кажа – јас сум прост човек и вие сте прости луѓе, затоа ме сакате, хе хе хе…

 7. Иван

  Заборавих, да се знаете-што е маке се е лаjн…а

  • Solun Skopje Sandanski vo Mk

   Znaci se pocesto ti se slucuva da – zaboravas ?
   Toa znaci samo edno – ti se sushi mozokot !!!

  • MANIMAL666

   Маке?
   Шо таке?
   И ти ко Гешко – рак на нервните ганглии во сувата тиква на шијата }:-).
   Ај ај, ќе видиш сега како спроведувачот на Божјите казни ќе почне да те казнува, заедно со целата Лижикуроглу орда ;-).

 8. kire

  BRAVO ZA ILDERIM I ERDOGAN KOJ NA UBAV NACIN MU UDRIJA SAMAR NA MURTINSKIOT PREDAVNIK. OVAA PREDAVNICKA NOVINARSKA BAGRA MISLI NEKEDOZNAEME STO SE ZBORELO . PRVO TURCITE SE LUGE OD ZBOR I RESPEKT A KOGA KEIM DOJDE VAKOV SIBICAR ZNAAT KAKO DAGO ISSAMARAAT IAKO TOJ OTIDE DA TRAZI PODRSKA ZASTO ZNAE DEKA TURCIJA KE POMOGNE NA NARODOT VO KOJ NESPAGA MURTINSKIOT PREDAVNIK . SO KOE LICE ODI DA TRAZI MILOSTINJA GO VIDOVTE LI VO LICETO SO KAKVA PONIZUVACKA GRIMASA ZBORESE EE TOA E ODLIKA NA NEKOJ KOJ E VO PREDSMRTNO BUNILO I SE RADUVA NASEKOJ PREZIVEAN DEN I SO BES DA VIDI STO SE OSTVARIL TOJ DEN . NEE SVESEN KAKVA SMRT GO CEKA NEGO I SE DO 9 KOLENO KAKVO ISTREBUVANJE NASE STOMUE NAJMILO . DA DADE GOSPOT UTRESEN DEN DA NEDOCEKA . NAPRED MAKEDONIJO.

 9. AR

  Neka te cuva i Gospod i Alah g. Jildirim AREFRIM OVOJ PSIHOPAT DOJDE I LAZE TA SUSHE … NE DAVAJTE DA STANEME GRCKO GETO KADE NATO KE GO FRLA IZMETOT

 10. Љупчо

  Абе Зајко во Турција помина како малото комарче во вицот, кога пролетало. Оно сирото мислело дека сите му аплаудираат за успешен лет, а тие сакале да го смачкат.

 11. Trpe

  I na Crkpko mu e jasno deka ne treba da se menuva imeto no toj go dade gazot pod kirija i sega mora da igra kako sto ke mu naredat gazdite !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

February 2018
M T W T F S S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

iNFOMAX.mk на ФБ