Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРВА РЕАКЦИЈА НА ПУТИН ЗА НАПАДОТ ВО СИРИЈА: Се повторува Југославија! Нападот на Сирија е брутално кршење на правата!

100%
User Rating

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека историјата ќе ги постави работите на своето место како што „е веќе утврдено дека Вашингтон е одговорен за масакрот во Југославија“, се наведува во соопштението на Кремљ.

Путин нагласи дека Русија ќе свика итен состанок на Советот на безбедност на ОН поради „агресивните акции“ на САД и нивните сојузници.

loading...

– Со овие акции Вашингтон само поттикнува нов бран бегалци од Сирија и од регионот – рече рускиот лидер.

САД и нивните сојузници ги нападнаа воените и цивилните објекти во Сирија грубо кршејќи ја повелбата на ОН и меѓународното право, без санкциина Советот за безбедност, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Ескалација на состојбата во Сирија деструктивно влијае на целокупниот систем на меѓународните односи, изјави Путин.

„Русија најостро ги одудува нападите во Сирија, во земјата каде руските војници и помагаат на власта да се избори против тероризмот“, нагласува Путин.

Тој додаде дека Русија ќе го побара итна седница на Советот за безбедност на ОН како би се разгледало агресивното однесување на САД и нивните сојузници во нападот на Сирија.

Путин рече и дека агресијата на Сирија дополнително ја комплицира ионака тешката хуманитарна состојба во земјата, како и дека се иницира нов бран на мигранти.

Воедно нагласи дека Вашингтон со својата акција го поттикнува терорисзмот и доведува до страдање на граѓаните во Сирија.

„Групата на западните земји на најциничен начин го занемари фактот дека стручњаците на Меѓународните организации за хемиско оружје и извршија воена операција пред официјалните резултати од истрагата“, заклучува Путин.

loading...

3 Comments

 1. http://adiblogmk.com/

  Ako Rusija ostane so skrsteni race ova ce bide najgolem poraz vo istorijata zatoa shto nekolku dena se zakanuva deka ce ja shtiti Syrija i nema da dozvoli bombardiranje. Ili ne zboruvaj ili sega reagiraj gospodine Putin …Istoto go napravi RUsija i za vreme na NATO bombardiranjeto vo Srbija a sega veli ce gi shtiti sojuznicite na primer Srbite..posle ovoj stram Rusija nema pravo da bara sojuznici nitu na balkanot nitu na bilo koj kraj od svetot zborot na Rusija i na Putin ne vredi ni 5 pari ja izgubija vojnata

 2. http://adiblogmk.com/

  Zatoa povejce nikoj vo Makedonija ne treba da dava nikakva podrshka na Rusija site sojuznici na Putin ce zavrshat kako Srbija i sirija kade se sega negovite shtitovi s 400 s 300 i shto znam shto koga zagusti si se povlekoja so postran gaz

  • MANIMAL

   О бо бо, калевци дури два коментари }:-).
   „Ја загубија војната, постран газ…“
   Ај опитај ги газдите ти да ти го објаснат поимот шоу.
   Рано е за за големата, мочко!
   Претседателот Матис знае како да глуми напад. Иако секако со надеж да ја активира руската ПВО, за шо немаше потреба – Сиријците си ја завршија работата, заедно со руското електронско поречување.
   Сега малку ќе галамат, бабојепчето ќе се прчи (типично лефрогер }:-) ), Русија и Сирија ќе си ги толчат другите, и да се надеваме дека нема да се занесат газдите ти (шо е веројатно), за да се спукаат вистински.
   Среќа шо Данфорд е паметен генерал и директно контактрира со герасимов ;-).

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ