Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРВА РЕАКЦИЈА ОД РУСИЈА: Ова е агресија и провокација – Доналд Трамп ќе биде познат како новиот Адолф Хитлер

User Rating

Со наредбата за напад на Сирија, САД ги прекрши сите меѓународни норми, а Русија на тоа гледа како акт на агресија, изјавил Александар Шерин, прв заменик претседавач комитетот за одбрана на Државната Дума, споредувајќи го претседателот на САД со Адолф Хитлер

„Претседателот на САД не е само криминалец пред светот, тој е Адолф Хитлер број два“, изјавил Шерин за Руските медиуми.

loading...

Рано утринава Доналд Трамп нареди воен напад на Сирија.

„Тој е криминалец – но тоа не е доволно. Еден ден ќе го нарекуваат Адолф Хитлер на денешницата, тој дури избра и исто време како и Хитлер кога го нападна СССР“, рекол Шерин за репортерите.

„Ова е втор Белград, ова е точка од која нема враќање, Руската Федерација доби акт на агресија, а според меѓународното право ова е нарушување на сите меѓународни норми, ова е објава на војна на независна држава, кон која нуклеарна сила има обврска за обезбедување на помош и сигурност“, рекол Шерин.

„Се што направивме, целиот напор кој го вложивме во ова, тие се обидуваат да го мултиплицираат и да ја турнат Русија на колена“.

Овој чекор е провокација на САД кој може да донесе до непредвидливи последици, рекол неговиот колега Јури Шивуткин.

„Ова е злонамерно, провоцирачки, кусогледа акција на властите во САД, која може да доведе до несогледливи последици“, рекол за репортерите.

loading...

1 Comment

  1. grobar ...

    Ebati vojnata ebati,sve po dogovor … nie ke “pukame” tamu,vie trgnete se a rusite na sirijcite i taka ke zavrsi kratkata vojna megju velesilite,kolku da si go izmijat obrazot amerikancite od nemoknosta kon Putin … a ovie lesinarive okolu SAD francija i englezive demek i oni “ucestvuvale” vo kaznuvanjeto … S- 300 i S-400 ne bea aktivirani … taka da seuste se enigma za zapadot.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ