Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРЕДВРЕМЕНИ ИБОРИ ВО ГРЦИЈА: Ципрас ќе распише избори

User Rating

Случајот Новартис кој крена прашина, како и преговорите за името со ПЈРМ се сенка која може да доведе до предвремени избори, пишува денеска Катимерини.

Се истражуваат тврдењата дека швајцарската фармацевтска компанија Новартис поткупувала високи грчки функционери за да ги зголеми продажбата и цените на своите производи во државните болници. Меѓу функционерите поврзани со скандалот се гувернерот на централната банка Јанис Стурнарас, европскиот комесар за внатрешни работи Димитрис Аврамопулос, поранешниот премиер на Грција Андонис Самарас и некогашниот технички премиер Панајотос Пикраментос. Корупцијата ја оштетила грчката држава за околу три милијарди евра.

loading...

Сите ги отфрлија обвинувањата.

Според Катимерини, аналитичарите во Грција велат дека случајот Новартис е во центарот на вниманието токму сега, за да се сврти вниманието од преговорите за спорот со името. Се смета дека Ципрас ќе побара предвремени избори токму поради овие причини. Катимерини пишува дека и покрај оптимизмот за спорот со името, знаците не се добри.

 

 

loading...

2 Comments

  1. Ag`r

    Tuka e zajko da mu gi ublazi “stradanjata” neli se kako gaz I gakji !

  2. Бозон

    Колеги … клетвата работи. Се обидоа да ни го земат името. Ги отру.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ