Saturday, 24/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРЕД ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ОД ДОМА ПРОВЕРЕТЕ:„GOOGLE MAPS“ ЗНАЕ КАДЕ ИМА „ГУЖВА“

User Rating
Пред да го напуштите домот наутро направете брз поглед на “Google Maps” може да Ви ги покаже рутите кои треба да ги избегнете за да стигнете на работа неколку минути порано. Како ги знае овие информации?

мапа
Фото извор: Google maps

Одговорот е во еден дел чуден, а во еден кул: “Google” добива информации од Вас. Компанијата ги користи услугите за локација на “Apple” и “Android” за да ги следи Вашите координати. Ако Ви е вклучена услугата за локации за “Google Maps” постојано праќате информации за тоа каде се наоѓате во одредено време, како и времето кое Ви е потребно да се движите од едно место до друго. “Google” ги комбинира податоците на сите за да ја одреди концентрацијата на автомобили на патиштата или колку брзо се движат.

loading...

Со тек на време се составуваат сите податоци за да се направат истории на сообраќај, со што “Google” може да Ви каже дали сообраќајот се одвива побрзо или побавно од нормално.

Ако не сакате да бидете дел од сето ова може да ја исклучите опцијата “Location Service” на Вашиот мобилен телефон.

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ