Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРЕИМЕНУВАЊЕТО НЕ ДОНЕСЕ НИШТО ДОБРО: Македонија ништо не доби со преименување на аеродромот и автопатот

User Rating

Македонија ништо не доби со преименување на аеродромот и автопатот, изјави во вечерашното интервју за 24 Вести лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Во повеќе наврати претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги потенцира различните ставови и изјави помеѓу коалиционите партнери во владата и разликите во изјавите помеѓу грчката и македонската страна во преговорите со името.

loading...

Според Мицкоски јавноста не може да дојде до заклучок за успешноста на преговорите и вистината за кои ги предводи владата на СДСМ кога Заев вели дека за три точки е постигнат договор, а грчката страна односно Коѕијас вели дека нема никаков договор. Различни информации во јавноста кружат и околу имплементација на можното решение на проблемот односно дали за можното решение ќе има референдум или нема да има. Различни владини претставници имаат различен став по ова прашање, а и самиот Заев во повеќе различни наврати го менува својот став под однос на прашањето на спроведување на референдум. Последниот предлог за ова прашање од страна на премиерот е дека решението може да биде имплементирано веднаш, а референдумот би бил одложен после склучувањето на договорот со Грција.

Заев е конфузен и во однос на својот став за промена на Уставот на државата. Тој на прес конференција истакна дека за македонската влада е прифатливо име со географска одредница , но земајќи го во предвид ставот на грчката страна за решение кое ќе биде ерга омнес односно име за севкупна употреба дали со тоа македонската страна дефакто прифати промена на уставот: Во друг наврат пак Заев вели дека не се преговара за идентитетот и не е прифатлива промена на уставот.

За разлика од владата, опозицијата е конкретна во своите ставови дека ВМРО-ДПМНЕ е против промена на уставот со цел промена на уставното име.

loading...

3 Comments

 1. Аминта

  Да бидат ПРОКЛЕТИ предавниците кои го променија името на аеродромот и автопатот. Да се сотре генот на секој предавник, да им се исуши раката на секој што потпишува капитулација и предавство. Во секоја нормална земја велепредавството најстрого се казнува, да се надеваме дека и Македонија повторно ќе стане нормална земја, ослободена од инсталираната хунта

 2. 3_Канализација

  Изјавата на Мицкоски дека ништо не се добило со промената за имињата на Аеродромот и патот покажува дека потсвесно тој е спремен за промената и дека доколку има корист тогаш тоа е во ред.
  Очигледно овој човек, несоодветен и недораснат, нема никаква појма што значи свесен човек, народ, држава, јазик, историја, идентитет.

 3. mameto vase predavnicko

  Mamicata mamina na KOPILETO MURTINSKO, sve po spisok na nego i na toj mickoski, seloto gori baba se cesla, makedonija ja obezlicuvaat a toj sega najde amerika i balkanot da go seta…. a koga e doma, kur go boli da prezeme nesto
  KE GO BARATE GRUEVSKI SO BORINCE, LOPOV, VAKOV TAKOV, AMA BAREM NESTO NAPRAVI, OD OVA KOPILE MURTINSKO SAMO DOLGOVI I BOLKI IMA DOSEGA
  I TI KE ZAVRSIS KAKO TRAJKOVSKI, SAMO STO KAJ TEBE REDOT E GOLEM , KOPILE PIZDA TI MATERINA

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ