Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРЕМИЕРОТ ДИМИТРИЕВ ДО РАМА: Каква неодговорност од социјалист кој најотворено подгрева национализам!

100%
User Rating

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од Регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање во македонските процеси биле од ”пријателска природа”, пишува премиерот Емил Димитриев на својот ФБ профил.

mkd-304341

-Каква неодговорност од социјалист кој најотворено подгрева национализам! Додека владее конфузност кај политичари во соседството дали сакаат да поддржат навистина пријателски дух во Регионот или не, сакам да им порачам дека ние, иднината на Македонија ја гледаме во Европската унија и немаме дилема во однос на овој стратешки приоритет, пишува Димитриев.

loading...

Ваквите изјави, додава македонскиот премиер, не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи. Напротив, додаваат масло на огнот кој тлее и ги разгоруваат националистичките чувства кај сите поединечно.

-Дури и Европската унија нема дилема дека иднината на државите од Регионот е во ЕУ. Само Рама со неговиот тим ги има и очигледно мисли дека со неговите алтернативи добива предизборно и ги покрива домашните слабости. Никакво територијално прекројување, обединување или разединување не е во насока на поголема стабилност и мир, ниту на просперитет. Секоја држава од Регионот е суверена држава, a главна цел треба да и биде зголемување на стандардот на граѓаните, во сопствените граници. Доколку сите работиме посветено на решавање на проблемите дома, полесно ќе можеме да се приближиме кон европското семејство. Зашто иднината на Регионот не е во обединувањето на две држави или повеќе територии, туку иднината е во обединувањето на сите околу европските вредности во Европската унија, напиша Димитриев,

loading...

2 Comments

  1. СПС

    Дали знае техничкиот ни премиер за лисабонскиот договор? Ако знае зошто упорно бае за ЕУ интеграции?

  2. СПС

    Според Лисабонскиот договор Македонија нема шанси да влезе во ЕУ доколку не го промени името, а доколку тоа се случи ЕУ според Солунската спогодба од 2003, се обврзува дека мора да ги прими сите земји од Западен Балкан вклучувајќи ја и евентуално преименуваната Македонија. Тоа е единствениот услов за влез на Македонија во ЕУ. А зошто тоа не е напишано со црвени букви за секој еден да разбере која е цената што треба да ја платиме за да влеземе во дегенерираното и богохулно друштво наречено ЕУ? ДПМНЕ не го знае условот на Лисабонскиот договор, па непрекинато мантра за ЕУ и НАТО? Не го знаат или нешто задкулисно се спрема! Народот не е за бадијала излезен на улица. Можеби процентуално народецов наш не е интелектуално наобразован и не располага со висок академски речник, но сите забораваат дека сме стар народ, со силно врежан код на самоодржување, шесто сетило развиено на високо ниво, нешто со кое еден стар народ се раѓа како единствен начин на самоодбрана. ВМРО е код кој Македонецот го имплементирал последниве сто и кусур години, но Македонецот постои 28 века безмалку. Немојте да си поигрувате со тоа. Срамно е и глупаво од ваша страна господо душмани на Македонецот. И не ви помага и онаа фарса со менување на Библијата. Имено во многу западно печатени Библии неможе да се најде поим Македонец, избришан е и заменет со Македонија или од Македонија. Дали тие мразители на Македонецот знаат дека не треба да се каса раката која помош дава, оти казната е неминовна. Добиле и писменост и вера преку нас,а не мрзат и уништуваат. Нејсе, вистината се тенчи ама не се кини. Секој според своите дела ќе добие кога правдата ќе дојде и на овие простори. Да видиме кој ќе биде голем, кој мал тогаш. Кој не верува ќе се увери.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ