Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРИШТИНА И ТИРАНА МУ СЕ НАЛУТИЈА НА ИВАНОВ: Креаторите на „Тиранската платформа“ со жестоки напади и критики до Иванов поради законот за двојазичност!

User Rating

Законот со кој се воведува двојазичност на целата територија на Македонија ја вжешти атмосферата во државата, но очигледно влијаеше и на нашите соседи. Во ист ден на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише законот за двојазичност реагираа и Приштина и Тирана, односно косовскиот претседател Хашим Тачи и албанскиот премиер Еди Рама.

Иако станува збор за мешање во внатрешните работи на Македонија, без ракавици или пак дипломатски говор координирано го нападнаа и критикуваа претседател Ѓорге Иванов.

loading...

Претседателот Иванов деновиве на 14 страници образложи што смета дека е во спротивност со Уставот и со Рамковниот договор во донесениот закон. Иванов смета дека законот за јазиците е дискриминаторски кон останатите етнички заедници во Македонија. Тој не се согласува со одредбите за двојазичност на поштенските марки, бандеролите и уплатниците, ниту со употребата на симболи од културното наследство на Албанците на книжните и кованите пари и на поштенските марки.

Имено косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за Дојче Веле истакна дека Иванов не може да го запре официјализирањето на албанскиот јазик во Македонија. Тачи вели дека високо го цени гласањето за „официјализирање на албанскиот јазик“ во парламентот, но одлуката на Иванов ја смета за „жална“.

-Што се однесува до одлуката на претседателот Иванов, тоа е за жалење. Таа одлука е производ на надминат менталитет, но и тоа прашање ќе биде затворено еднаш и засекогаш, без оглед на неговото мислење. Дефинитивно, таа одлука помина и не може да се запре, без оглед на ставот на еден политичар, или носител на некоја функција, додаде тој.

Одлуката на Иванов ја коментираше и албанскиот премиер Еди Рама кој изјави дека не е изненаден. Тој би бил изненаден доколку Иванов го потпишел законот, но е задоволен што неговата одлука нема да го спречи неговото повторно гласање.

Во однос на Тиранската платформа тој коментираше дека е горд што е обвинет за бранење на интересите на Албанците. Тој потенцираше дека тие немаат ниедна скриена агенда, се е јавно, нивните позиции биле недвосмислени, дури и кога тие создавале висока температура кај соседи поради решителноста да водат достоинствена надворешна политика, без оглед на тоа што Албанија е мала земја.

На овие жестоки изјави со кои директно и косовскиот претседател и албанскиот премиер се мешаат во внатрешните работи на Македонија не реагираше македонското МНР.

Тиранската платформа чиј креатор е Еди Рама од првиот ден на формирање на владата на СДСМ се спроведува, а достоинството на граѓаните секојдневно се погазува.

loading...

5 Comments

 1. Vistinata koja boli

  Sega Edi Rama go potvrdi toa sto i SDS i albanskite partii uporno go negiraa, a toa e deka platformata bese izgotvena vo Tirana, pod pokrovitelstvo na Rama, a najgolema ironija e sto istata ja obelodenija po zavrsuvanje na izborite !? A kako “jagotka” na slag, so prepoznatliviot dvoen standard EU togas izjavija deka tie nemaat problem so platformata !!!???

  • MANIMAL666

   Изготвена во Ленгли, Вирџинија и дадена на нашмрканиов да се фали.

 2. Македонец

  МНР не реагира затоа што во собранието на Македонија седат Бугаро/Албанска мафијашка, пучистичка банда, која одамна требаше да се уапси и обеси на плоштад во Скопје. Тоа не се стори оти Иванов го изгуби раководството на Македонската војска. Без војска, нема никаква сила освен симболична. А зошто ја изгуби командата на војската? Затоа што гнасното копиле Груевски со години ја поткопуваше самостојноста на Македонија. Ја остави без воена опрема под команда на шиптари, и денес УЧК управува со Македонската војска и оружје платено со пот и крв од Македонци. Народот редовно му даваше подршка единаесет години, а тој ги измами и се прокоцка со државата. Пржино едно, Пржино две, СЈО паралелен систем за правда, ја изкоцка Македонија на достоинството на шиптарот Ахмети, кој му заби нож во грбот на Грујо и на Македонија, а Грујо пензии му даваше на шиптарските терористи кој убиваја и сеуште убиваат Македонци. Наместо да е модернизира Македонската војска и да ја вооружа до заби, знаејќи дека сне обкружени од бесни волци од сите страни, таа гнаса не остави со голи раце, а сега и без држава. Па сега ќе не шуткаат како сакаат. Се прашувам дали сеуште има ли Македонска војска со по некој војник во кој чука Македонско срце? Каде сте да застаните за одбрана на вашиот председател и држава, ако не за друго, барем малку да го заблажите овај страм и резил што го доживуваме секојдневно од сите страни.

 3. Pero

  Zarem ovie dvajca se političari
  Ne bre ovie se mafijozi kreminalci i drogeraŝi na koi mandatot mu istekuva a ni Kosovo ni Albanija ni kurac ke se vidit vie ke barate spas vo dlabokoto more od kade nema spas

 4. MK Patriot

  Dali Mozi Ivanoff da ja pokani ili nedaj boze naredba da daj ARM da izle od kasarnite so vojni vezbi vo zapadna makedonija – kako demokratski odgovor na Albo Fasistite???

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ