ПРОВОКАЦИИ ВО СТРУМИЦА: Навивачите на Шкендија со албански знамиња и знамиња на Голема Албанија!

  • May 17, 2017

Ситуацијата на фудбалскиот натпревар помеѓу Пелистер и Шкендија на стадионот „Младост“ во Струмица е вжештена откако навивачите на тетовскиот клуб истакнаа албански знамиња и знамиња на голема Албанија

siptari_strumica

На денот кога Заев го доби мандатот за формирање на влада, по гаранциите кои ги достави до Претседателот Иванов, кој пак не доби гаранции од албанските партии кои се во коалиција со СДСМ, навивачите на Шкендија започнаа со провокации.

Тие на натпреварот во Струмица истакнаа албански знамиња и знамиња на Голема Албанија, предизвикувајќи тензии.

Со вакви слични провокации СДС и албанските партии се служеа и на 27-ми април.

На натпреварот се скандира „Илирида, Илирида“

siptari_strumica2

Претходно «
Следно »