Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Остануваме на улиците се додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните- блокада на крстосници и протест во 18 часот!

100%
User Rating

Хунтата на Зоран Заев, која ја зароби Република Македонија, вчера ја погреба демократијата и правната држава. Република Македонија повеќе не е демократска држава. Република Македонија под водство на СДС е единствената земја во Европа каде пратеници се притвораат во судски монтиран случај, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-5% од пратеничкиот состав е во притвор, а на удар е секој кој кажа не, на антидржавните политики на СДС. Хунтата владее со втерување на страв кај секој еден слободномислечки граѓанин, по принципот на воените хунти осудени од целиот демократски свет. ВМРО-ДПМНЕ најостро се спротиставува на оваа неправда. ВМРО-ДПМНЕ ги повикува мегународните организации да реагираат на уништувањето на демократијата во Република Македонија, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ и се додава:

„Притворите за пратениците Жаклина Пешевска, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски се целосно неосновани, исто како што е неосновано обвинението за тероризам кое им се става на товар, ним и на лицата поврзани со настаните од 27-ми април. Случајот кој се води против 36-мината недолжни граѓани е чист политички прогон, кој не се заснова на правото и законите, туку на заканите и потребите на хунтата. ВМРО-ДПМНЕ останува на улиците се додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните. Демократијата и правната држава ќе бидат вратени“.

loading...

ВМРО-ДПМНЕ најави дека денес ќе изврши блокирање на следните крстосници во период од 15 – 17 часот:

– Крстосницата кај „Мавровка“;

– Крстосницата помеѓу улиците „Васил Чакаларов“ и „Ангел Динев“ во Карпош;

– Крстосницата кај „Рампа“ во населбата Кисела Вода.

-Воедно ВМРО-ДПМНЕ ќе организира и протест пред Министерството за правда, на улицата „Димитрија Чуповски“, денес во 18 часот, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните, се додава во партиското соопштение.

loading...

8 Comments

  • СПС

   Миленко Неделковски
   11 hrs · Skopje, Republic of Macedonia ·
   Значи имало решени и начин како може (можат) и нашите притворени да бидат ослободени без да се моли владата, министерството или судот.
   http://kurir.mk/…/video-eve-kako-poddrzhuvachite-go-oslobo…/

 1. jas

  sps eve ova vcera sakav da kazam. ova e narod.a narodot e sila. tuka ni bejli ni soros ni cador mozat nesto. e ovaka se brani svoe i svoi interesi. a ne kako kaj nas slucajni minuvaci pominuvaat, vrtat glavi i brzo brzo da izbegaat da ne se demek od protestantite na vmro,pa zajeb da ne gi vide da gi kara! picka narod!

 2. Slobodan

  Sarenite orospii 3 godini krsea boeja protestiraa agresivno i ja prezedoa vlasta.So ovakvi mirni protesti vlasta ke se prevzeme za 30 god.

 3. Vistinata koja boli

  Site komentatori mi go zemavte zborot od usta, pa zatoa samo ke dodadam deka teba da se potestime deka vo Srbija se sluci “narod” koga go simnaa Milosevik, na kogo policijata i vojskata im se pridruzija ! Ocigledno kaj nas toj zbor “ne zvuci gordo” !?

 4. Tome

  So ovie protesti VMRO se mnogu smesni samo ne znam do koga taka ke bide uste malku Zajko site ke gi pritvori a tie ke odrzuvaat mirni protesti ej osvestete se vaka nikoj veke ne ve podrzuva razmislete sto pravite treba da go pronajdete pravilniot pat po primer na drugi narodi inaku ke ve snema od politickata scena

 5. Trpe

  Narodot treba da izleguva redovno kako koj moze za strancite koi zastanaa zad crpko i mu napravija vlada da se zamislat malku ako imaat nekakva sovest vo sebe !

 6. СПС

  Живееме во време кога почит нема, има страво-почит. Затоа мирни протести никому, никогаш не донеле ништо добро. Дајте пример како демант!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ