Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПУТИН ПРЕСЕЧЕ: Време е за крипторубља

5%
User Rating

Претседателот на Русија, Владимир Путин, дал налог да се почне со изработка на крипторубља.

 

loading...

Путин е сигурен дека државната криптовалута ќе помогне да се заобиколат американските санкции. Криптовалутите е овозможат да се изведат финансиски операции во рубљи и во исто време да се избегнат санкциите кои ја ограничуваат можноста да се привлечат инвестиции, се наведува во соопштението.

 

Financial Times наведува дека појавата на крипторубља е долгорочна цел.

Путин по состанокот со еден од основачите на проекетот “Etereum”, Виталик Бутерин, на Владата и постави задача да се изгради база за регулирање на пазарот за дигитални валути.

 

После тоа, советникот на рускиот претседател за економски прашања, Сергеј Глазјев, предложил да се направи крипторубља.

“Можеме да сметаме на нашите контраагенти низ целиот свет, без да обраќаме внимание на санкциите”, рекол тој на неодамнешната седница на Владата.

loading...

5 Comments

 1. Николай

  Ха-ха-ха, Путкойн!

  • HitmanHart

   :):):):) craprouble

 2. Sabja

  Bre sto kazal, pa do sega site ovie lazni valuti kako bitkoin i uste red drugi se izmisleni tokmu od stalinistickite strukturi od kremlj. Taka i ovaa prikasak na putin samo potvrduva kakva komunjarska politika vodat, so lazni valuti bez pokritie koi po nekoe vreme propagaat, se so cel da se napravi steta na svetskata ekonomija, na takov nacin fuknkcionira taa stalinisticka politika.

 3. Vancho

  Благодарение на Путин Америка повеќе не е уникатен што отпечатоци лажни долари како амлира и слично.

 4. Vancho

  А и црквата веќе не е на мода пошто е како комунизмот

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ