Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

ПУШЕЊЕ ПО КАНЦЕЛАРИИ ДА НЕМА: Рамиз Мерко забрани пушење по канцеларии, ама само за Рамазанските пости

User Rating

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко со документ по повод рамазанските пости им забрани на вработените во општината да носат храна, пијалоци, но и пушење цигари во канцелариите. Оттука се поставува прашањето дали претходно не се почитувал законот за забрана за пушење во затворени простории во кој се вклучени и канцелариите, па градоначалникот во својата наредба морал да потенцира и дека не смее да се пуши.

Инаку во март годинава со 41 глас „за“, Собранието го усвои Предлог-Законот за изменување на Законот за заштита од пушењето по скратена постапка. Со измените е предвидено да биде дозволено да се пуши на тераси, бавчи и платформи надвор од угостителските објекти и кога тие се затворени поради временските услови. Не се бара да се укине забраната за пушење во јавните институции, установи, автобуски станици, канцеларии и други затворени простории. Остана целосно во сила забраната за пушење во сите затворени објекти. Ниту едно право што го имаат непушачите нетреба да биде загрозено.

loading...
loading...

2 Comments

  1. Petar Avstralija

    Шиптарски работа.

  2. Fikus

    Voda smeat da pijat?
    Saudiska Arabia stanavme ama ako vi e glasavte Za zivot zivot ve snajde

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ