Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

РЕАГИРАШЕ И МАРИЈА ЗАХАРОВА: Портпаролот на Руското Министерство за надворешни работи реагираше на несреќните и несериозни изјави на Заев!

37%
User Rating

Изјавите како онаа на македонскиот премиер Зоран Заев се штетни за руско-македонските односи и се спротивни на прокламираната спремност на Скопје да промовира конструктивни врски со нашата земја, порача на Твитер портпаролката на руското Министерство за надвоешни работи Марија Захарова.

Премиерот Зоран Заев неодамна во интервју за црногорското радио „Антена М“, изјави после тоа што се случи во Црна Гора, на тоа што му се случи на Ѓукановиќ пред приемот на Црна Гора во НАТО, сѐ може да се очекува.

loading...

Реагираше и Руската амбасада во земјава, која ги оквалификува изјавите на Заев за несериозни и жалосни.

-Секако, не остана незабележано и неодамнешното интервју на Претседателот на Владата на Република Македонија за црногорското радио „Антена-М“ од 5 ноември оваа година. Со зачуденост и загриженост истакнуваме дека во тоа интервју, во контекстот на минатогодишните настани во Црна Гора, шефот на македонската влада, повикувајќи се на некои „репорти“ и „аналитичари“, намерно или не, ја претстави ситуацијата на тој начин дека Руската Федерација наводно била вмешана во обиди за „ликвидација“ и подготвувала такви акции против самиот господин Зоран Заев. Категорично изјавуваме дека ваквите тврдења се необосновани и ги сметаме за недозволиви. Со жалење констатираме дека истите ја уриваат атмосферата на доверба меѓу нашите две земји, и нанесуваат штета на повеќегодишната заемно полезна соработка и се косат со декларираната од страна на Скопје подготвеност за градење конструктивна соработка со Русија, желба за развој на пријателските односи меѓу две нашите земји, се вели во соопштението на амбасадата на Руската Федерација.

loading...

5 Comments

 1. Kupafte

  Zalosni i bedni kolku celiot toj na celo na ovaa bagra.

 2. Ag`r

  Mozebi toa mu e namerno kazano da go kaze taka za vo slucaj ako nekoj go skine tie da se zastitat navreme od spekulacii. Gluposti e da gi obvinuva rusite zatoa sto tie nemaat kontakt so nego I bargata okolu nego.
  Dali Zajko bara spas !? od Makedoncite sigurno nema da dobie a najmalku od Rusija.

 3. Manimal

  Лангзам, Марија, не е наш :-).
  И нема да наштети на вистинските македонско-руски односи.

 4. Petar Avstralija

  Ruskata federacija odma da gi prekine site ekonomski dogovori i togash da videme zajko kade ke gi prodava zelenchukot dali vo fashistichka eu ili vo ebena amerika.A zajko si e zajko kako ke mu napishat mora taka da kaze inace zatvor.

 5. Goran Skopje

  I pokraj toa sto site vo sosedstvoto i vo posirokiot region ni se smeat poradi glupostite na Zaev, toj i ponatamu si ja tera negovata agenda: promena na imeto, naseluvanje na migranti, zakon za jazicite, ekonomsko osiromasuvanje na drzavata i narodot, enormno visoko zadolzuvanje, narusuvanje na odnosite so Rusija, vlez vo NATO i EU bez da se prasa narodot za toa! Prasanje e zosto VMRO seuste e vo parlamentot!?? Za da i dava legitimitet na stetnata politika na Zaev i negovata vlada?? Mestoto na VMRO e pred Sobranie so tolpa narod i samo taka se brani drzavata vo ovoj moment, a se drugo e samo demagogija!!!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ