Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

РЕАФИРМИРАНИ ПОЗИЦИИТЕ НА ГРЦИЈА: Решение не може да има без промена на Уставот и сложено име за севкупна употреба

User Rating

Продолжуваат преговорите на ниво на министри за надворешни работи, вели заменикот министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос, во однос на средбите во Виена, без притоа да открие дополнителни детали за разговорите меѓу двајцата шефови на дипломатиите и медијаторот Метју Нимиц.

– Нашата позиција е јасна сложено име за севкупна употреба и кога велиме за севкупна употреба мислиме и во внатрешноста на соседната земја. Кога велиме за севкупна употреба, предуслов е промена на Уставот. Не може да го смениш името за севкупна употреба и за внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот, вели Санторињос во интервју за грчката телевизија Скај и додава дека Атина нема да отстапи од овие позиции.

loading...
loading...

4 Comments

  1. Petar Avstralija

    Ebetese vo gazo pederi.gud grik is ded grik.

  2. строиник

    Има решение. прифаќање од јужните дека на север од нив постои држава со име и народ, Македонија, Македонци, македонски, со запис и изговор соодветен за различните јазици и писма во светов…Може и да се договориме да ја обединиме Македонија… Тоа најмногу ќе има годи ем на македонците ем на турците, кинезите, русите… полесно ќе склучуваат договори со нас за гасоводи, ќе се оставрува брзо енергоинфраструктура без завосност од Брисел, ќе се намали долгот а со тоа и стегите врз грците кои ќе бидат дел од таа обединета Македонија, македонците ќе имаат троа подобар стандард, но и албанците, особено акос е применат даночните политики кои до вчера ги имаше македонија и врз беломорскиот дел итн итн…Значи решенија има

  3. Ag'r

    Resenieto e – Nie ke si bideme Makedonci vo Makedonija, kako sto sme bile so mileniumi (i vo anticko vreme) a vie Grci od formiranjeto na vasata drzava. Toa vazi za Bulgarija i Analbanija.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ