Sunday, 27/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

РЕКОНСТРУКЦИЈА ВО ВЛАДАТА НА РУСИЈА: Лавров и Шојгу остануваат, сменет Димитриј Рогозин

User Rating

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри предложената листа за новиот состав на руската влада на состанокот со премиерот Дмитри Медведев, објавија медиумите.

Според него, министерот за надворешни работи на Русија ќе остане Сергеј Лавров, додека Сергеј Шојгу ќе продолжи да го води министерството за одрбрана.

loading...

Првиот заменик-премиер ќе биде Антон Силуанов, кој исто така ќе го предводи Министерството за финансии, што е новина, бидејќи новиот состав на Владата сега ќе ја има и функцијата на прв вицепремиер.

Сепак, важна промена е дека поранешниот заменик-премиер задолжен за одбранбена индустрија Дмитриј Рогозин веќе не е дел од владата, но на негово место е назначен поранешниот заменик-министер за одбрана Јуриј Борисов.

Други заменици премиери ќе бидат Татјана Алексејевна, Јутиј Труњтев, Олга Голодеџ, Виталиј Мутко, Дмитриј Козак, Алексеј Гордеев Максим Аксимов и Константин Чујченкo, што значи дека новиот состав на владата ќе има вкупно девет заменик-премиер, што е за еден помалку отколку во последниот состав .

loading...

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ