Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

РУСИТЕ ГО КУПИЈА СОЛУНСКОТО ПРИСТАНИШТЕ: Грчкото Собрание ја одбри продажбата на Солунското пристаниште

100%
User Rating

Грчките пратеници ја одобрија продажбата на 67-процентниот дел од компанијата, која управува со пристаништето во Солун. Договорот е во вредност од 232 милиони евра.

Парламентот го ратификуваше договорот за концесија до 2051 година, потпишан во декември со конзорциумот Саут Јуроп Гетвеј Тесалоники (South Europe Gateway Thessaloniki). Конзорциумот се состои од германска, грчко-руска и француска компанија.

Денешната одлука доаѓа по приватизацијата во 2016 година на најголемото грчко пристаниште Пиреја со продажбата на мнозински дел на кинеската Коско.

loading...
loading...

1 Comment

  1. kire

    SE PRODAVAAT CIGANCISTAVA ZNAAT MAKEDONIJA 2020 GOD. SIJA VRAKA TERITORIJATA BEZ VOJNA .

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ