Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

РУСИТЕ ПРЕЗЕНТИРАА ДОКАЗИ ПРЕД КАМЕРИ: Британците ги принудиле белите шлемови, да изрежираат напад со хемиско оружје!

37%
User Rating

Видео снимката од наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума беше снимен во болницата на овој град, објави во петокот Министерството за одбрана на Русија за време на првото официјално обраќање во врска со овој инцидент.

Лондон направил силен притисок врз претставници на т.н. “бела шлемови” да се случи оваа режирана провокација во Сирија, изјави портпаролот на рускиот министер за одбрана Игор Конашенков.

“Ние имаме веродостојни докази дека од 3-6 април на претставници на т.н.” бела шлемови ” е извршен силен притисок од Лондон, за да се реализира веднаш претходно планираната провокација”, вели Конашенков..

loading...

Тој посочи дека на “белите шлемови” им било кажано дека во периодот од 03-06 Април борци терористичка организација “Јејш ел Ислам” ќе изврши серија на моќни артилериски напади врз Дамаск, кои ќе предизвикаат силен одговор од страна на владините сили кои “белите шлемови” треба да ги искористат за остварување на провокацијата со наводната употреба на хемиско оружје.
Директни учесници во снимањето на спотот “последици на хемискиот напад” во сирискиот град Дума велат дека видеото е лажно.

“Успеавме да ги најдеме директните учесници во снимањето на овој видео клип и да ги испитаме. Денес ви презентираме живо интервју на овие луѓе. Жителите на Дума детално кажаа како се врши снимањето, во кои епизоди учествувале и што направиле “, рече Конашенков.
Руските војници успеаја да се погрижат да ги пронајдат истите луѓе што беа на видеото.
Според Конашенков, станува збор за двајцата лекари кои работат во локална болница, во одделот за итни случаи. Тие наведоа дека сите повредени пренесени во болницата немаат знаци на труење со хемиско оружје.

“Кога им даваа прва помош на овие луѓе, непознати луѓе трчаа во болницата. Некои од нив имаа видео камери. Овие луѓе почнаа да врескаат, паничат и да полеваат со вода, извикувајќи дека сите се изложени на токсични супстанции. Пациентите … и нивните роднини во паника почнаа да се прскаат едни со други со вода “, рече Конашенков.
После тоа, откако сè беше снимено, непознати луѓе брзо се сокрија, додаде тој.
Руското Министерство за одбрана се надева дека мисијата на Организацијата за забрана на хемиското оружје нема да биде водена од страна на инструкции на трета страна, туки ќе се направи објективна истрага за наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума, вели Конашенков.
“Се надеваме дека мисијата со која управува ОЗХО нема да добива било какви инструкции од страна на трета страна и анонимни псеудосведочења од социјалните мрежи, туку ќе се спроведе објективна и независна истрага за да се утврди вистината. Ние сме убедени дека одговорен однос на ОЗХО ќе овозможи да се намали нивото на тензиите во регионот и со тоа да се зачува кревкиот мир, во Сирија “, рече Конашенков.

Според него, Министерството за одбрана на Русија има докази за непосредно вклучување на Велика Британија во организирањето провокации во Источна Гута во Сирија.

“Денес рускиот воен оддел има и други докази што сведочат за непосредното вклучување на Велика Британија провокацијата во источниот дел на Гута”, рече Конашенков.

Тој рече дека рускиот центар за помирување на противничките страни во Сирија е подготвен да се грижи за безбедноста на експертите и да ги создаде потребните услови за работа во Источна Гута.
На седми април во сириската Дума, имаше провокација што доведе до зголемување на тензиите во светот. Поради наводното користење на хемиско оружје во Сирија, САД ги насочија своите воени сили кон брегот на оваа земја.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров претходно изјави дека Москва има докази дека нападите со хемиско оружје во Дума и во Источна Гути се исценирани
Тој потсети дека кон Сирија полетаа мисии на експертите на Организацијата за забрана на хемиско оружје, а во Дамаск треба да пристигне утре наутро.
Рускиот министер додаде дека контактите меѓу Русија и САД во врска со Сирија продолжуваат и дека канали на комуникација и понатаму се активни, и изјави дека Москва се надева дека соработката со министерството за надворешната политика на САД, исто така, ќе биде обновена, кога Стејт департментот повторно ќе стане оперативен.

 

loading...

8 Comments

 1. Stole

  Ѓубриња англиски неспособни, од 1945 та се кријат позади американците, не се способни за ништо, без помошта на говедарите и Аргентина не можеа да ја победат во 1982 година за Факландите(Малвините).
  Сите валкани работи за Јенките тие ги работат преку нивната MI 6 вклучително и израелските тајни служби.
  Не им е уште јасно дека империјата ја изгубија во 1945 та година и од тогаш се само зелкари и потрчковци на америте.

 2. Zoran

  Pa i tuka imase slicni finti so siptarite, koga navodno gi truevme. I toa bese zapadno maslo. A ima li nekoj sto veruva za ova so hemiskovo oruzje?

 3. ТАТЈАНА ТРАЈКОВСКА

  АНГЛИЧАНИТЕ СЕ ДИРЕКТНИТЕ ПЛАНЕРИ НА ВАКВИ СЦЕНАРИЈА А АМЕРИТЕ И ИЗРАЕЛЦИТЕ СЛЕПО ИМ ИСПОРАЧУВААТ УЧЕСТВУВАЈЌТ ВО НИВНИОТ ТЕАТАР СЕ СО ЦЕЛ ДА ЈА ВОВЛЕЧАТ РУСИЈА И ПУТИН ВО ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА.СЕКОГАШ И БИЛЕ ЗЛОТО НА ЗЕМЈАВА ШТО СМИСЛУВА УБИСТВЕНИ ИГРИ ЗА УНИШТУВАЊЕ НА ЧОВЕШТВОТО. СЕТЕТЕ СЕ НА НАПАЛМ БОМБИТЕ ВРЗ БЕЛОМОРЦИТЕ ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА САМО. ЛАЖНО ЈА ОБВИНИЈА РУСИЈА ЗА ТРУЕЊЕТО НА РУСКИОТ ШПИОН А СЕГА СЕ ДОКАЖУВА ДЕКА ТИЕ ГО СТОРИЛЕ ТОА.ТОА СЕ ДОКАЖАНИ САТАНИСТИЧКИ ВОДАЧИ ШТО СИСТЕМАТСКИ ГО УНИШТУВААТ СВЕТОТ

 4. Аминта

  Подлоста е во британскиот ген. Колку само македонски деца настрадаа од нивните напалм бомби?

 5. Maja

  Pa postojano ke im napravat nekoj vakov strashen ‘film’ na Rusite,uka-buka i na kraj samite Rusi ke mora da im gi najdat vistinskite krivci i vistinskite ‘REZISERI’ na celata provokacija,koja bezmalku mozeshe da dovede do 3-ta Sv.vojna i povtorno kako i sekogash toa se UK & EU & USA…..GNIDI-NEZASITNI,a luge umiraat,deca,zeni..iljadnici,milioni..

 6. Solun Skopje Sandanski vo Mkd

  Englezite se gjubrinja nevideni – ni sram ni perde !!!
  Gnasi nad gnasite – da izlaze pa da se zasiti !

 7. Коки

  Блазе на сиријците ,радосни и одбранети слават сега
  Пс.( кај е иван дали знаете ?)

 8. Коки

  Зошто никој не ми кажува иван ебан спермоголтачот каде е ?

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ