Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

РУСИЈА ЈА ИНТЕНЗИВИРА ВОЕНАТА ПОМОШ ВО СИРИЈА: Русија испрати воен брод со нова воена опрема за Сирија

100%
User Rating

Со засилување на кризата во Сирија, Русија ги интензивираше воената и хуманитарната помош за арапската земја, разрушена од војната.

Големиот товарен брод Орск тргна на пат за Медитеранот, објавија турските веб-сајтови, објавувајќи фотографии од бродот како минува низ Босфорот.

loading...

Турскиот поморски набљудувач Јорук Исик ги објави фотографии од рускиот воен брод онлајн во неделата, што укажува дека Русија ги засилува своите воени напори во Сирија.

Според Јорук Исик, Орск, кој е дел од руската Црноморска флота, се упатува кон сириското медитеранско пристаниште Тартус, каде се наоѓа руската поморска баз.

На палубата се може да се забележат неколку оклопни возила БТР-80, борбено возило на Тигр, камиони Камаз и камион за гориво на Урал.

Руското Министерство за одбрана сè уште не ги коментира овие тврдења.

Ова е веќе четвртата мисија на Орск во Сирија оваа година на медитеранот.

Според извештаите на странските медиуми, руските бродови учествувале во операцијата Сириан Експрес, носејќи товар за руската воздухопловна база во Хмеимим близу Латакија, руската поморска база за снабдување Тартус и сириските владини сили.

loading...

2 Comments

  1. Жглоп

    Два брода се …проверите.

  2. DLM

    Замислете сега некој да им шепне на Макарон, Мајска или Штрумф дека Русија со брод праќа БОЈНИ отрови за Сирија и оп повторно ракетирање!
    Само ред би било тогаш да ги нападнат и руските сили во Сирија, не е во ред само Сиријците да страдат, их што би било весело!

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ