Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

РФМ потврди: Червар не е веќе селектор на македонската ракометна репрезентација

User Rating

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) вчера попладне преку соопштение го објави крајот на соработката со селекторот Лино Червар, кој ја одбра хрватската селекција, пред македонската. Червар имаше договор со РФМ и тој е раскинат по нецела година или нешто повеќе од три години пред тој да истече.

lino-cervar-6-640x333

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на РФМ

loading...

По завршувањето на XXV машки ракометен мундијал во Франција, во јавноста почнаа да се изнесуваат информации за евентуален трансфер на селекторот на машките ракометни сениори, Лино Червар, на клупата на хрватската национална селекција.

По неодамнешните разговори помеѓу членовите на високото раководство на Ракометната Федерација на Македонија и Лино Червар, во поглед на наводите за неговиот трансфер на клупата на хрватската национална селекција, двете страни договорија рок во чии рамки Червар требаше да ја извести Федерацијата за својата одлука.

По завршувањето на тој рок, на 11. март 2017 година, Червар упати писмо до Претседателот на РФМ, во кое се заблагодарува на соработката и третманот кој го имал за време на неговиот тренерски мандат, а во однос на неговата одлука за селекторската функција, во дописот меѓу другото се вели:

„… Дали тоа да биде со репрезентацијата на државата во која сум роден, во која основав семејно гнездо, во која се изградив, развивав и афирмирав како ракометен тренер и ги постигнав најголемите светски успеси и во која кога-тогаш морам да се вратам и вечно да останам или да се одредам за репрезентацијата на една мала, горда држава, мојата втора татковина, која ме дочека и прифати како свој тренер на кој му даде сѐ што може да се даде? Сепак, ја одбрав Хрватска, мојот роден крај, мојата земја…“, стои во дописот.

Земајќи предвид дека Червар се изјасни за хрватската селекторска позиција пред Македонија, со предметниот допис автоматски се активира и правниот инструмент за едностран раскин на Договорот кој  Червар го има со Ракометната Федерација на Македонија.

Со цел да се надмине оваа несакана ситуација настаната во екот на подготовките за квалификациски натпревари, Ракометната Федерација на Македонија во претстојниот период ќе ги мобилизира своите ресурси и во рамки на Федерацијата ќе формира тело за селекција на потенцијални кандидати за упразнетата селекторска позиција.

Ракометната Федерација на Македонија ќе вложи максимални напори со цел да се задржи континуитетот на големи натпреварувања на машките ракометни сениори и во боите на националниот дрес заеднички да одиме во нови походи.

loading...

5 Comments

 1. dejan .z

  MOJ PREDLOG

  NOKA SERDUSIK
  RAUL GONZALEZ
  VUJO
  BILO KOJ OD OVIE E ODLICEN PREDLOG

 2. dejan .z

  SEKOJ SELEKTOR TREBA DA MU SE DADE 4 GODINI VREME

 3. ja ne znam bev vo podrum

  bogami so toj napad 7 na 6 se utepavne primajki golovi
  nea si odi
  raul konzales
  vujo, noka serdusik ili moze nekoj skandinaves

 4. Hans

  Vie luge ovde što pišuvate dali ste pismeni ili ste gupci ili torbeši..ajde sikter od portalot

 5. JA NE ZNAM JA BEV U PODRUM

  Hans A da ti ja ebam zenata se zuvo da ti ebam dali ubavo napisav

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ