Thursday, 19/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

САД ГО ПРЕКРШИЈА ДОГОВОРОТ: Русија ја прекинува соработката со САД

46%
User Rating

Министерството за одбрана на Русија од денес ја прекинува соработката со САД во рамките на Меморандумот за спречување на инциденти на небото над Сирија, се наведува во соопштението.

Соборувањето на авионот на сириските Вооружени сили од страна на американската авијација во воздушниот простор на Сирија е цинично кршење на сирискиот суверенитет, соопштува Министерството за одбрана на Руската федерација

loading...

Руското Министерство за одбрана смета дека акцијата на САД против Вооружените сили на Сирија е фактички воена агресија.

„Повторувањето на воените акции на авијацијата на САД под изговор ,,борба против тероризам“ против легалните вооружени сили на држава членка на ОН е најгрубо кршење на меѓународното право и фактички е воена агресија на Сирија“, се наведува во соопштението.

Американската коалиција за борба против ИСИС предходно потврди дека соборила сириски авион Су-22 во провинцијата Рака, кој наводно фрлал бомби во близина на позициите на курдските сили. Дамаск соопшти дека сирискиот авион извршувал задачи против терористи.

loading...

5 Comments

 1. Stefan Vlahov-Micov

  RUSITE MALKU ZADOCNIHA.MORASHE USHTE PO PRVIOT AVION DA UDRAT VRZ AMERIKANCITE.NEMA VRAKANJE: ILI KRAJ NA SAD ILI NA CELATA CIVILIZACIJA,AMA NIKOGASH ROBI NA SAD.

 2. Nikola

  Pocituvan Gospodin Stefan, mnogu raboti morashe da se sluchat no ne se sluchija. Momentalno zlo vladee so svetot. Pravdinata i Vistinata se spori, no sekogash nepobedlivi. Pozdrav

  • makedonski

   Nikola , Makedonija na žalost nema vreme za čekanje i gubenje. Vo makedonija treba da se reagira “včera” znači veće kasniume. No ja veruvam deka pravdinata mnogu brzo ke ja dobieme od nas makedoncite patrioti.

   • LXV

    Никогаш не е предоцна се‘ додека постојат луѓе кои се спремни да се борат за истата идеја. Колку генерации се смениле во 500 години, па старите наши не заборавиле кои се и кон што се стремат.

    И не е така едноставно, демек испоубиј еден куп луѓе и набрзина ќе се средат работите. А што потоа и какви можат да бидат последиците не е од интерес. За жал, народот е навлечен на ваквиот типичен „Холивудско каубојски“ „consequences – schmonsequences“ пристап на решавање на проблеми каде битно е да се пука, а за поставување прашања дополнително некој нека размислува (ако има преживеани меѓу „колатералната штета“).

 3. Ag'r

  CLENSTVO VO OBEDINETITE NACII
  Hmmm da se pomisli covek koga del od clenstvoto ima NEFORMALNA VLADA toes EUplus NATO, kade ne vazat pravilata na UN. Mozebi svetot denes kje bese na podobro nivo ako mesto vo NY…..

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ