Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

САНКЦИИТЕ ЈА ЗАЈАКНАА РУСКАТА ЕКОНОМИЈА: Земјоделието на Русија и носи повеќе приходи од трговијата со оружје вели Путин

User Rating

Растот во производството на земјоделски производи во изминатиот период ја направи продажбата на земјоделски производи многу по профитабилна од продажбата на оружје истакна претседателот на Руската Федерација.

,,Денеска извозот на руски земјоделски производи ја надмина продажбата на оружје за повеќе од една третина. 28.8 милијарди приходи од земјоделието, додека 15.6 милијарди од одбранбената индустрија’’ изјави Путин пред земјоделците во Краснодар.

Тој вели дека Рускиот извоз на земјоделски производи и храна е пораснат за 16 пати од 2000 година. Во 2016, Русија стана светски лидер во извоз на пченица. Од раните 2000-ти процентот во светското производство на пченица на Русија е зголемено за 4 пати од 4 на 16 проценти.

loading...

Набрзо државата ќе извезува повеќе од тоа што увезува вели претседателот Путин.

,,Јас сум сигурен дека Русија ќе стане еден од лидерите на светската агро-индустрија во следните неколку години. Јас пред Собранието истакнав дека за четри години имаме план да продаваме повеќе храна во светот од таа што ја увезуваме, Русија ќе стане нето извезувач на храна’’ вели Путин.

За остварување на оваа цел, Русија планира да развие инфраструктура, да изгради нова жележничка мрежа, ќе ги зголеми капацитетите на пристаништата и капацитетите на складиштата.

Претседателот на Руската Федерација вели дека Русија треба да се стреми кон извоз на еколошки и квалитетни производи. ГМО храната е забранета во Русија од 2016 година. Путин претходно изјави дека сака да ја направи Русија најголем продавач на храна без ГМО.

loading...

5 Comments

 1. Бозон

  Кога домашниве пицајзли ќе увезат не-ГМО од Русија. Бурекот смрди на немиени нозе. Не се јаде. Лебацот ко сунѓер. Собира уста ко од гипс картон.

 2. Trpe

  Vo sekoja losa rabota ima i dobra Ako ne istavea sankcii rusija uste ke si kupuvase hrana od Francija SpanijaHolandija i uste nekolku EU zemji vaka tie ke si ja frlaat hranata na djubriste a ruskiot selanec dobi sansa za sopstveno proizvodstvo koe odi nagore za razlika od EU zemjite koi ke si gi frlaat svoite proizvodi na djubriste !

 3. Dejan Cair Makedonski

  im go nakrsija na Rusija

 4. Solun Skopje Sandanski vo Mk

  Epa sega – chachkaa vo Srbija, chachkaa vo Iraq, Sirija, Libija, Afganistan, Sudan, Severna Koreja, Gruzija, Ukraina… I na krajot ke si go ischachkaat gjavolot vo Rusija !

 5. Иван

  Заjакнала……глупости.Обикновенните руси друго зборат.Наспроти пропагандата от Путин

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ