Sunday, 18/3/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СВЕДОКОТ НА СЈО ЈА ПОСРАМОТИ КАТИЦА: Една држава не може да функционира со блиндирани возила стари и по 20 години

76%
User Rating

Влатко Ѓошевски, сведокот на СЈО кој во критичниот момент на набавката на возилото бил налачник на возниот парк и механички работилници и член на Комисијата за набавка на мерцедесот, рече дека до тогаш МВР располагала со 2 блиндирани возила од марката „мерцедес“. Тие возила биле од 1996 година или од 1998 година со поодмината километража.

 

loading...

Со по 20 години старост тие возила причинувале потешкотии за Министерството. Според Ѓошевски држава не може да функционира со такви возила.

-При посетата на повеќе гости во исто време во државата не е можно обезбедување на личности од таков ризик со мал број и стари возила, објасни сведокот.

Векот на блиндираните возила е краток, а за набавка на делови се чека и по 2 месеци. Гаранцијата за сервисирање е 3 години. Тоа се специфични возила, па следствено на тоа и деловите за нив не се наоѓаат на лагер во нашата држава.

Заврши денешното маратонско рочиште за „Тенк“. СЈО повлече 2 свои сведока, што според адвокатот Дангов е ирационално особено поради тоа што ова повлекување се прави во момент кога сеуште не се утврдени околностите по кои ќе се испрашуваат сведоците. Следното рочиште е на 15 март.

Комисијата е под член 7 од Законот на МВР, која може да набави материјални сретства без тендер.

loading...

2 Comments

  1. Goran

    Me interesira, koga ke go obvinat soferot zasto toj ja imal privilegijata najmnogu da se vozi u mercedesot?

  2. Trpe

    Naskoro ke bidei soferot no tie mislea da go obvinat Gruevski kako sofer bidejki “mnogu sakal da se vozi vo nego” !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

March 2018
M T W T F S S
« Feb    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

iNFOMAX.mk на ФБ