Monday, 21/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СЕКОЈА ЧЕСТ, ВЛАДИКО: Државата ни ја претворија во вазал и службеничка на туѓи интереси, а во разнебитувањето учествуваат и лица од црквата!

46%
User Rating

Во своето послание по повод осветувањето на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, владиката Агатангел се осврнува на борбата за правото на сопствен национален и црковен идентитет, за правото на сопствена култура и духовно развивање.

„Дојдено е време кога повторно ги преживуваме несреќите од нашата историја. За жал, денес повторно царуваат неслогата, омразата, цинизмот и недоразбирањето меѓу македонскиот народ, а таквата состојба вешто ја користат и непријателите на оваа земја, но и домашните опортунисти“, нагласува владиката.

Тој предупредува и дека како генерација сме на работ да го предадеме и погазиме сето она што со многу труд, откажување и жртва го спечалиле нашите славни и храбри великани.

loading...

„За грст сребреници и краткотрајни овоземни блага, некои се подготвени да ги уништат, ничкосаат и погазат најсветите и највредни народни придобивки и обележја, кои од памтивек нѐ карактеризираат и идентификуваат како македонски народ. Државата ни ја претворија во вазал и служителка на туѓи интереси. Македонецот и македонските права не само што не се заштитени туку и се исмеваат и го понижуваат секој што јавно ќе се осмели да зборува за нив. За обична минлива власт или за краткорочни интереси, без трошка совест, газат врз храбрите идеали на нашите предци и првенци во борбата за национална слобода и самобитност. Ним им се придодаваат и луѓе од црквата, затскривајќи се и користејќи го нејзиниот авторитет, макотрпно граден илјадници години. Но се лажат ако мислат дека нѐ надмудриле, превезувајќи нѐ жедни преку река“, нагласува владиката Агатангел.

loading...

76 Comments

 1. Сашо

  Респект за кажаното. Едно не ми е јасно? Како и зошто во црковните редови има однародени елементи? Ќе ги разберам оние што решиле да ја гледаат црквата пошироко (вселенски) од државата, но неможам да ги разберам оние што ги бутаат македонските црковни граници и се ограничуваат со српските или бугарските?!

  • Manimal

   Затоа што скоро сите се џанкоси кои што замениле една зависност со друга.
   Секаде во светов, во сите религии.

 2. Анонимен

  Македония е под юрисдикцията на българската екзархия преди насилствено да бъде завладяна от Сърбия, включително от сръбската църква. По канон сте все още част от българската църква и все още има български владици на името на македонски епархии.

  • Manimal

   А шо со нас кои не веруваме во болварската „црква“ и „надлежност“? }:-)

   • Geshev-BG

    -“А шо со нас кои не веруваме во болварската „црква“ и „надлежност“? }:-)”……тоа е она што ќе се случи
    https://m.youtube.com/watch?v=2VSEnU00kas

 3. Srgan

  Sta pricas bre anonimen Blgar.Si slusnal li za Ohridska Arhiepiskopija.Koja Srbija, koja Ggrcija, koja Bugarija. Koga Ace Makedonski gazese se pred sebe nemase ni “B” od Tvojata Bugarija, a za Srbija i Grcija gradovi drzavi da ne zborime.Prodolzi i ponataka da citas makedonski statii mozda ke naucis nesto.

  • Гого

   Аце кога газел немало ни христијанство глупердо националистичка

   • Manimal

    Ти ќе да си глуперда либтардска.
    Прочитај уште еднаш, па ќе можда ќе разбериш дека поентата за Ацета му нема врска со црква, туку со болваристан.

 4. andon

  Anonimen!!!!!!!! Cela vasa Blgarija e fasizoidno ,,anonimna uci podobro makedonski ke ti treba toj blgarski ke zamine u p.m

 5. andon

  Za vladikata ! So gospod napomos i napred za MAKEDONIJA.
  DA ZIVEE OHRIDSKA ARHIEPISKOPIJA

 6. Malinova-BG

  Архиепископия Охридска на Първа Юстиниана и на цяла България, съкратено наричана и Охридската архиепископия е наименованието на българската автокефална православна църква подчинена на Цариградската Вселенска патриаршия в завоюваните от Византия в 1018 г. български земи, приемница на понижената в ранг Българска патриаршия. Създадена е веднага в годината на завоеванието с Имперски указ от император Василий II и е закрита неканонично със султанско ирадие[1] през 1767 г. по настояване на Цариградския гръцки патриарх Самуил Ханджери, като нейният диоцез е присъединен към този на Цариградската патриаршия.
  С падането на България под византийска власт през 1018 г. с указите на император Василий II от 1019 г. – тя е понижена в ранг и обявена за Българска автокефална архиепископия със седалище в Охрид, последната българска столица и тогавашно седалище на българския патриарх. Диоцезът, българската народност на предстоятеля ѝ и правата ѝ са определени с две Грамоти на император Василий II за правата на Охридската архиепископия.

  Официалните титли на охридските архиепископи са: първоначално Архиепископ на цяла България (Αρχιεπίσκοπος της πάσης Βουλγαριας), от средата на 12 век се ползва и Архиепископ на Първа Юстиниана и цяла България или на всички българи (Αρχιεπίσκοπος της πρωτης ‘Ιουστινιανης και πάσης Βουλγαριας или ΄αρχιεπίσκοπος Βουλγάρων).

  Независимостта ѝ от Цариградската патриаршия е уредена до 1020 г. в споменатите три указа на император Василий II. Първоначално тя обхваща 31 епископии върху територията на цяла България, без част от Тракия. Там е постановено и предстоятелите ѝ да са само българи.[2] В изпълнение на тях първи архиепископ е определен българин – Иван, монах от манастира „Свети Йоан“, но след него това правило се нарушава и катедрата се заема от гърци, а броят на епрископиите е намален.
  https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%8F

  • zoti

   ЏАБЕ ВИ Е БУГАРИ. Сите да пишувате по цели денови пак ви е џабе. Штедете си ја енергијата за вашите проблеми. Тоа што ви потпиша црпко е обична тоалет хартија, брзо ќе ви се разјасни.

  • Manimal

   Море болварин со рак во тиквата шо го промена полот 🙂 – ај престани со Уики, затоа шо сигурно имате цело министерство посветено на пишување глупости.
   Со годиниве сте ептен збунети, одлучете се веќе еднаш, а не како шо ќе ви прдне.
   И може мало руке горе, Цеца вас поздравља? }:-)
   Створењцулиња…

 7. Lazar

  Ama jas ovie Bugarive nisto ne gi razbrav od toa sto e napisano

  • Predavnik

   Kako ke razberes koga imas srpsko ime

   • Manimal

    Тепило неписмено.

   • Петар

    ИМЕТО ”ЛАЗАР ” НЕ Е СРПСКО ТУКУ Е ОД ЕВРЕЈСКО ПОТЕКЛО. ОРИГИНАЛНО СЕ ПИШУВА ”ЕЛЕАЗАР” И ЗНАЧИ ”БОГ ПОМАГА”’. СЕ УПОТРЕБУВА ВО СКОРО СИТЕ ХРИСТИЈАНСКИ ЗЕМЈИ. НА ПР. ВО ПАРИЗ ПОСТОИ ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА СО ИМЕ СВ. ЛАЗАР. ЖАЛНО Е ДА СЕ ВИДИ НА ОВОЈ ПОРТАЛ НЕПИСМЕНИ ДА ДЕЛАТ ЛЕКЦИИ И ДА НАВРЕДУВААТ.

 8. Аминта

  Браво за Владиката Агатангел!!! Тоа е вистински македонољубец, кој достоинствено стои на браникот на македонскиот национален идентитет. Но, притоа, не можам да ги разберам помладите архиереи на МПЦ, кои се продадоа на соросоидите? А за татарите што се јавуваат со коментар, само да ги потсетам дека Македонците немаат ништо заедничко со татаро-бугарите, дојдени тука во времето на нивниот хан Аспарух. Како се дојдени “вулгарите“ на Балканот, постојано фалсификуваат и приграбуваат туѓа историја и култура, бидејќи сопствена немаат.

  • Анонимен

   Татарската теория е отречена, защото противоречи на фактите. Няма какво да спорим тук, историците ще говорят

   • Manimal

    SAY WHAAAAAAAAAAA?!?!?!!?1/
    Ај бе НАВИСТИНА ОДЛУЧЕТЕ СЕ ВЕЌЕ!!!
    Се крстевте во Татарите, се прогласивте за први Словени, се збратимувате со братските Османлии и уште побратските Монголи, сега конечно Тракија е на ред?!?!?
    Едвај чекам (поради забрзувањево) да се прогласите за наследници на Аминта – чисто за секој случај, хе хе хе хе хе…

 9. Razbudise

  Ubava istorija platena so teski pari, plakanje na sultani, kadii i maloumni prodadeni dusi i sega i vo minatoto, od rasipani natrapnicki zli dusi koi sebesi se narekuvaat intelektualci a vsusnost zli natrapnici. Za da nema dvoumenje deka e taka dovolno e da si gi procitate vasite vulgarski ideolozi. Zarem se plaka milionski sumi vo franci i zlato za potplatuvanje za vasi agendi do visina od 25% od bdp ako nesto e vase? A ako se plaka togas bile i sve uste pogilemi vulgarski izgubeni debili. A ako nema potreba da se plaka togas se potvrduva tezata deka sve natrapnici i kradaci na nesto sto ne e vase a e MAKEDONSKO. POKRAJ SITE POTKUPI NA IZGUBENITE KVISLINSKI EBIVETROVCI; PORANESNI I SEGASNI, UBISTVA, TORTURI, ZAPLASUVANJA, ISELUVANJA, SO VEKOVI I SEGA PAK OD PETNI ZILI BRE BULGARI NE USPEAVTE I NEMA DA USPEETE I POKRAJ SETA POMOS OD EVROPSKITE CINICI. Vi prostivme i pak bi sakale da vi prostime, ama krajno vreme e na vasite nacionalisti daim recete dosta. Mozeme da ziveeme kako komsii da se najdeme vo dobro ili loso edni na drugi
  MAKEDONIJA VECNA.

  • Анонимен

   Криминалецот вика дръжте криминалецот. Стар, изпитан метод, ама вече не върши работа

   • Kurov

    Dobro vulgari. Eden narod sme ako sakate . Vulgarite se makedonci pederi. Kako za razlika .

   • Manimal

    Кај вас тоа е веќе генетска аномалија :-).

  • Анонимен

   Перверзията на анти българската пропаганда в Македония и Сърбия се състои в това българите да бъдат обвинявани в историята което се върши срещу тях.

 10. Македонец

  Јас би рекол оти не се сите татари, повејќето се заблудани Македонци. Такви ги има и во Бугарија и во Грција. За пример ги имаме муслиманските Македонци. Кога човек еднаш ќе скршни со умот и срцето, послем и кога има слобода да се исправи, неможи. Поздрав до владиката за неговиот став. Сега е време црквата да се исчисти од ѓубрето што во подолго време се збрало.

 11. Malinova-BG

  Едва ли има народ с по-големи исторически фалшификации от сърби и македонци.

  • Manimal

   Многу далеку се од збирштина на креатури коуи шо би сакале да се се и сешто, како денешните болвари :-).
   Иди мало на србска скара у Софији и певај на српском, хе хе…

 12. Petar Avstralija

  Стварно овие татари што пишуваат ама ништо не ги разбирам а Велат ист народ ако сме ист народ треба да се разбираме исто како англичаните Американците и други тие се ист народ исто пишуваат и зборуваат а Македонците никако не ги разбираат татарите.Благодарение на некои владици а другите треба сите да се обесат ако си ја нејќат Македонската нација еден од нив е владиката Наум од Струмица ама ќе дојди ден кога ќе платат за тоа што молчат то исто е како одобрување срам да им е предавници.

  • Malinova-BG

   Ако мен не разбираш, не разбираш и пиринските и егейските македонци. В Пиринска Македония не разбират изкуствено създадения македонски език, който е 30% сръбски.

   Аз обаче те разбирам, както и голям брой български диалекти.

   • Kurov

    Vo pirin-makedonija ne razbiraat mnogu makedonski? Iako gnjaveni od vulgarija ne si zaboravaat ni jazik,ni vera ni nacija.

    • Malinova-BG

     Въпреки че Коминтерна искаше насила да принуди пиринските македонци да станат “македонци”, да учат фиромски, те си останаха българи. Въпреки усилията на сръбската амбасада, ОМО Илинден е провал.

     • Manimal

      Превод, транџандарке;-), ПРЕВОД!

   • Ag'r

    Abe tatar vie imate 30% turci muslimani pa tamo vi e zednickata istorija. Ako Bulgarija ne bila fasisticka togas i Turcite ne bile robovladeteli 500 god. Imate zaednicka istorija…ajde …petok u dzamija da ti se prociste lejkata.

 13. emilija

  Arno i svestenite lica se osvezija so grstovi srebrenici i drugi blaga, ne mozat da disat od debelina, se mesaat vo drzavni raboti, a za nivnite ne smee nikoj da prasa. Ne za djabe e receno :-“Ne gledaj me sto pravam, slusaj sto zboruvam”, taka veli popot. Inaku, jas nemam nisto protiv crkvata, boga, religijata, ama odnesuvanjeto na popovite, vladicite tolku me iritira oti tie se prvi koi otstapuvaat od bozjite zapovedi. Koga ste procitale deka crkvata dala prilog za bolni deca ili nesto drugo? Kolku manastiri izgorea, cekaat nekoj drug da plati, a monahinjite vozat djipovi od 30 000evra, oti so obicena kola ne moze!?

  • Kurov

   Za toa si vo pravo. Koga ce se sretnat vladici negde,toa izgleda kako saem na luksuzni koli.

 14. andon

  Ti Malinova !razbiras samo edna crvena.
  Najneistoriski narod e bugarija
  Koga MAKEDONCITE im predavaa pismenost i kultura na svetov vie nebevte ni oformeni odtuka kurvo malinova si vo zabluda kako i predavnikon ZAJKO.
  SOtebe nemam namera da se zanimavam si obicna mivka na koja i falat krpi za da mozi podobro da brises. Gola si kako bugarski TATAR. rasturena si kako BUGARSKA SKUPSTINA ILI BUGARSKA TANCERKA VO TETOVA.

 15. Geshev-BG

  ……….”да ги уништат, ничкосаат и погазат најсветите и највредни народни придобивки и обележја, кои од памтивек нѐ карактеризираат и идентификуваат како македонски народ.”….. Дедо Агатангел
  , од многуто пиење на ракија и мерак по сгодни невести тресеш зелени. Кажи една “МАКЕДОНСКА ЦРКВА И МАНАСТИР” пред 1944г., сè било на Eкзархиjaта.Турците за 500 години ропство не нашле ниту еден “македонец”, знаеш зошто?!!…..оти се криели во ташаците на Букефал бу-ха-ха-ха…..да ви ебем држава, народ, историja измислени од србите и друг ТИТА.

 16. grobar ...

  geshev i ostanati “bugari” so konjsko repce na lejkata … posle ke ti se kacham da ti repliciram na tvoeto “nemanje” na makedonci … abe kako “chovechki” bitija ste nistozni,da vi ebe pes majkata da vi ebe ….

 17. Букефал

  Туууу, што смрди на бугари…

 18. andon

  Smrdi na bugarski kopili ova e sve za edna crvena pleme nepostoecko fa vi a ebam budali ste i budali ke ostanete doprva ke mu ciczte kurot na Rusija

 19. Đoko

  Malinova, Bugarskata egzarhija , osnovana 1870 god. vo Skopje so odobrenie na Turcite. imala cel da go bugarizira slovenskiot narod koj do togaš se naodal pod jurisdikcija na Srpskata crkva bidelki Ohridsjata arhiepiskopija ne postoela .Bugarsjata egzarhija, potpomognata od Katoličkata i Evangelističjata crkva imale zadača da se borat protiv Srbija i SPC vo Makedonija , Na niv pokasno im prisle vo pomoš kmunistite i Vatikan

  • Malinova-BG

   Поредната историческа лъжа. Цялата фиромска история е фалшификат.

  • Malinova-BG

   https://en.wikipedia.org/wiki/Archbishopric_of_Ohrid
   The Archbishopric of Ohrid – also known as the Bulgarian Archbishopric of Ohrid – was an autonomous Orthodox Church under the tutelage of the Ecumenical Patriarch of Constantinople between 1019 and 1767. It was established following the Byzantine conquest of the First Bulgarian Empire in 1018 by lowering the rank of the autocephalous Bulgarian Patriarchate due to its subjugation to Constantinople.

   • Manimal

    Никако да разберат програмериве ви дека Уики е смејурија :-).

  • Анонимен

   Напротив, македонците от Скопие са най-активни в желанието си да се отделят от Вселенската Патриаршия и да създадат българска екзархия, защото тогава е преобладавало българското самосъзнание в Македония. По-късно сърбите и комунистите с терор налагат македонизма.

   • Manimal

    Да бе, сега Србите, најголемите губитници, кои биле баш брутални во репресирање на Македонците, го „создале“ македонизмот?!?
    Овај Каптагонов ваш не ќе да е со квалитет за извоз }:-).

    • Malinova-BG

     “… След като българщината, както на всички е добре известно, има дълбоки корени в Македония, мисля, че е почти невъзможно тя да бъде унищожена, ако и противопоставим само сръбската идея. Съмнявам се, че тази идея ще може да подтисне българската, ако остане само като чисто и голо противопоставяне. Затова голяма полза бихме имали от свой съюзник, остро противопоставен на българизма и съдържащ в себе си елементи, които да привлекат народа и които да бъдат близки на неговите чувства – точно те ще го отцепят от българщината. Като такъв наш съюзник аз виждам “македонизма” …
     Из доклада на Стоян Новакович до Министъра на просветата на Кралство Сърбия,
     Белград, 1887 г.

     • Manimal

      Ма свакако, затоа убиваа и и малтретираа само аку се спомнел поимот македонски :-), онака, од „сојузништво…
      Ептен, ама ептен ве заебале со апчињата.

 20. Анонимен

  Освен физически геноцид, над българския народ се извършва и исторически геноцид чрез фалшифициране на историята.
  Самите фиромци сте много зле, 50 процента мюсюлмани, международна изолация заради фалшивата история. Великите сили не позволиха обединение на българския народ.

  • Manimal

   Не бе, дефинитивно Бојче ве мајтапи со апчињата :-).
   Шо се тоа фиромци? Нели бевме заблудени болвари под терор направени Македонци од 1945 г. навака (без оглед шо дедо ми, баба ми, прадедо ми, прабаба ми итн. родени далеку пред тоа се сметале за Македонци)?
   Кој физички геноцид над т.н. български народ?!? Кој има ЛАЖНА историја?!?!?
   И које ПОЗОЛ од вас дегенерирани овцојеби?!?!!?!?
   Дури и јужнине почнаа да изгледаат посаглам }:-).
   А за великите сили – барем да бевте ВИСТИНСКИ благодарни на Русија шо ве создаде (за сопствен интерес, секако, ама карма из а бич, па им се врати).

    • Manimal

     За тоа знам подобро од програмерите ти, ми расправаа луѓе (Македонци, не болвари) шо преживеале одамна, ама не знаев дека тоа било од „сојузништво“ и „братска љубов“, хе хе хе…
     А да поставеа некое сведоштво за болварските ѕверства, а?
     И не одговарате НИКОЈ од вас на моите прашања, ПОСЕБНО како тоа моите (и од многумина) предци СЕ ИЗЈАСНУВАЛЕ ЗА МАКЕДОНЦИ далеку пред вашата славна 1945 г..
     И посебно за неблагодарноста кон Русија, демек ве „ослободила за да ве пороби(?!?!?!?)“…
     Каптагон, Каптагон, то је права ствар! }:-)

     • Анонимен

      Българските зверства са сръбски фалшификат. Разбира се, преследвани са били комунистите сърбомани, които по късно създават СФРЮ.
      Хората в Пиринска Македония с терор са били принудени да се пишат македонци, а не българи, има още живи очевидци, които разказват.

     • Manimal

      Ова поради немање можност да ти одговорам на одговорот…
      ОВДЕ има живи сведоци, испрдоче смрдливо, за болварското малтретирање на деца, жени, мажи за да се пишат болвари! Исто како Србите и данајците шо правеле.
      Во Македонија немало терор, во болваристан сосила биле запишувани Македонци?!?!?
      Баш сега гледав едно видео за сингуларитет и влијанието врз времето и просторот – вас болварите ептен ве има растресено, хе хе хе…

 21. Анонимен

  Не разбрахте ли че сте рожба на политически инженеринг,като Молдова и Белорус?

  • Manimal

   Анфакинбиливабл }:-).
   Богами, ќе потегнам петиција од овде Бојко да ви даде Каптагон за извоз.
   ЕПТЕН сте бе сјебани!
   Затоа шо Русија со погрешен инженеринг ве создаде, сега мислите дека сите се такви?
   Њет, дурак, њет…

   • Анонимен

    Вие бяхте под сръбска окупация 1944-1991, обаче и сега продължава геноцидът срещу българите в Македония. Пример Спаска Митрева, член на РАДКО и учила в България. Хайде засрамете се малко! Българите в България се чувстваме свободни и се гордеем, че сме българи!

    • Manimal

     Па, бидејќи во тој период цутеше македонштината „измислена“ од Србите на нивна штета (?!?!?!?), ај една спрска поговорка:
     Чега се паметан стиди, БУДАЛА се поноси :-).
     И од кога една забегана калаштура е пример за геноцид?!?
     За разлика од Македонците во болваристан, кои не смеат да зуцнат без последици (оние истити шо не смееле да зуцнат кога биле тероризирани да се пишат Македонци ;-))?
     Од шо толку се плашите да дозволите слободно изразување? Дека ќе излезе дека сите способни низ историјата ви биле Мекедонци по ген, а сета останата багра овцојеби?

     • Анонимен

      Стига лъжи

     • Анонимен

      Или лъжеш или си невежа. Отиди в Пиринска Македония и виж какво е.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ