Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СЕЛА ПРОТИВ „ГОРНА МАКЕДОНИЈА“: Зијадин Села не се согласува со промена на името во „Горна Македонија“

User Rating

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, побара опозициските партии и партиите на Албанците да бидат вклучени во преговарачкиот процес.

– Ние како Алијанса за Албанците сме против тенденциите за словенизација на името. Како што рековме дека сме против словенско име Македонија, исто така сме и против предлогот кој кружи во дипломатските кругови, околу идејата да бидат употребени имиња со географска одредница напишани само на македонски јазик, како на пример „Горна Македонија“. Ние сме против ова бидејќи и ова е тенденција за словенизација и присвојување на името, потенцира Села.

Форумот на албански интелектуалци во Македонија, пак, испрати писмо до меѓународните институции и до преговарачот Метју Нимиц, барајќи предлогот „Горна Македонија“, без превод, да биде отфрлен како неприфатлив „бидејќи ги исклучува Албанците и втората најголема заедница во земјата“.

loading...

Инаку, токму предлогот „Горна Македонија“, напишан без превод, е најновиот „фаворит“ на грчките медиуми.

loading...

2 Comments

  1. Adnanoski kl

    OVAJA SELJAČINA STRUŠKA bil protiv gorna m.k odi picajzglo gnasna ova nee ni gorna ni dolna od ANKATA ŠTO TE RODI MOŽEŠ DA PRODAVAŠ NE SE SOGLASUVAŠ EBAVAŠ VO MAKEDONIJA NEMA PRAVO NIKOJ DA ČEPKA USTAVOT GO IMA NAPIŠANO ALEKSANDAR MAKEDONSKI A ne ademi seljo šiptarski mama vaša drogeraško umnobolna svetska mafijo ke te snajde istoto kako i .tvojot BAJRUŠ

  2. 4_Канализација

    Така Села мајсторе, нека се здружат шиптарските партии и готово Фајромците се матирани.
    Всушност вие веќе ги матиравте во 2001 год. а како земја престанаа да постојат уште 1993 кога се претворија во Фајромци и 1995 кога се откажаа од своето знаме, пари и Македонскиот народ поробен во Егејска и Пиринска Македонија.
    Ако бандата комуњари тогаш им продаваше магла и не знаеа какви последици ќе има сето тоа еве сега нека си сркаат од горката каша и ваљда можат да укапираат што значат сите работи сега.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ