Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СЕЛА СЕ СЕТИ: Лидерот на Алијансата за албанците ќе организира големи протести во Струга

24%
User Rating

Лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, се заблагодари на граѓаните на Струга за поддршката што му ја дадоа на локалните избори, особено на иселениците. Тој истакна дека АА е партија која кај албанското гласачко тело победи со 2:1 во споредба со другите партии. Села смета дека оние кои ги спроведуваат политиките за бркање од работа на Албанците, посебно жените, многу личина на чесните Албанци од времето на Милошевиќ.

Во исто време, Села во својот говор, , се фокусираше на пошироката политика, велејќи дека Алијансата на Албанците е дел од падот на режимот и нема да дозволи да се формира нов режим кој е против Албанците.

Села во овој поглед, го наведе и случајот за убиецот на Алмир, сметајќи дека тоа убиство е оркестрирано сценарио кое треба да изгледа како сообраќајна несреќа. Села истакна дека АА нема да дозволи вакво сценарио и ако е потребно со протести ќе ја бара правдата.

loading...

– Ако Заев смета дека албанските прашања во Македонија се затворени, ужасно греши. Алеијансата на Албанците ќе се погрижи проблемите на Албанците да се решат сите еден по еден, ако е потребно и со протести – истакна Села.

На крајот од својот говор, Села апелираше сите Албанци да и се приклучат на Алијансата со што растот политичката моќ на Албанците во Македонија би бил конкретизиран.

loading...

3 Comments

  1. damjan

    Naredniot pat ke bide patot izbrišan ,,,do grobišta,,, kopiljak gnasen nedokvakan ništo ne razbiraš sem ubivanje onaj AHMETI KAKO DA TI E BRAT.

  2. Trpe

    Nema potreba od protesti tuka vi e crpko koj ke vi gi resi problemite duri i tie koi ne posotjata!

  3. ar

    AMA CRPKO VE SREDI ONAKA PROPISNO SEA DO 101 GODINA I NAZAD IMA DA SI GO GLASATE I DA MU GO DUDLATE .. CRPKO I NEGOVITE I VASI GAZDI YOU ARE NOW PAST PERFECT TENSE

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

May 2018
M T W T F S S
« Apr    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

iNFOMAX.mk на ФБ