Wednesday, 25/4/2018 | : : UTC+0
iNFOMAX.mk
Македонија
0C

СЕЛЕКТИВНА ПРАВДА ПРЕКУ ПОЛИТИЧКИ МОНИТРАНИ ПРОЦЕСИ: Судот користи докази спротивно на законот, а под притисок на власта!

User Rating

На судењето за „Траекторија“ имаше еден фрапантен момент каде што самата обвинителка кажа дека разговорите има можност да бидат манипулирани и контаминирани, осносно дека може во нив да се уфрлат делови, изјави идерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред Кривичниот суд, коментирајќи ги наводите на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО на денешното рочиште за овој случај.

Посочи дека тоа е интересен детал, кој ги потврдува сомнежите за прислушуваните разговори од претходно.

– Согласно член 12, став 2 од Законот за кривична постапка тие креирани материјали не може да бидат доказ во судска постапка. Но, под притисок на власта Апелацискиот суд во август донесе спротивна одлука, истите да се користат како докази, рече Груевски.

loading...

И покрај тоа, како што посочи, нашите бранители побараа да ги имаат и добија одговор дека не може од причина што ако ги добијат можат да се контаминираат.

– Ако Обвинителството ги има примено од Зоран Заев, претпоставувате за што станува збор, односно дека е во прашање политички прогон за да се постигнат одредени политички цели, истакна Груевски.

Во врска со второто судење за „Насилство во Центар“, Груевски рече дека пред било кој да земе збор самата судијка кажа дека не се исполнети законски услови судењето да се одржи, од причина што немаат камери кои биле земени за друго судење од потежок карактер.

– Претставниците на СЈО кажаа дека и покрај тоа што е незаконски, сакаа да го одржат рочиштето. Тие не го негираа тоа дека е незаконски и сакаа да се одржи судењето, рече тој.

Груевски изјави дека станува збор за малтретирање на сите нив, за политички монтиран процес од Обвинителство кое има политички цели.

– Имаме селективна правда. Ни се закажуваат по две рочишта во еден ден, секоја недела, по три- четири пати да сме во суд. Судот е под притисок кон нас да постапува како кон луѓе на кои што е можно побрзо да им се завршат случаите и да бидат осудени, а од друга страна судењето на Заев не може да почне две години, истакна  Груевски.

Поранешниот градоначалникот на Центар Андреј Жерновски, кој се јавува како оштетен во „Насилство во Центар“ истакна дека одбраната на Груевски ги користи сите можни средства да се одложат судењата.

– Бидејќи правеа груба манипулација со чувствата на верниците, но оние кои се вистински верници не нарачуваат насилство и шамари, и затоа се случи Никола Груевски на Свети Никола да има две судења, рече тој и додаде дека и колку и да се обидуваат да ги пролонгираат рочиштата, правдата иако е спора, сепак ќе пристигне.

Судењето за „Насилство во Центар“ денеска се одложи, бидејќи во судница немаше камери, кои требаше аудио и визуелно да го снимаат рочиштето.

 

loading...

9 Comments

 1. Ag`r

  Zosto gi opravduvas sudiite!!?

 2. Trpe

  So sto e osteten Zernovski ?dali bese tepan? Sudot po sekoja cena bara vina tamn kade sto ja nema Zernovski ne moza da bara nikakvo sudenje bidejki nitu nemu nekoj mu pretel nitu bil tapan nitu gi cul zborovite na Gruevski pa se uplasil se samo fikcija!

 3. Teodor

  Dokolku e taka predavniku neli ima megunarodni sudovi za covekovi prava nee BEJLI GLAVEN UBIEC SITE STE ISTI LAJNA.

 4. Teodor

  Trpe MAFIJOZOT ZIRI OVSKI SAKA SAMO DA SI GI ZADSKRIE TRAGITE NA ZLOSTOROT STO OVAJ KREMINALEC GI IMA NAPRAVENO ….ARAMIJATA VIKA DEKA DRUGITE SE ARAMII A .TOJ .E .CESEN .

  DA MU EBAM ONAA LINDRA KUCKA POKRAJ NEGO .STO LEZI

 5. Vistinata koja boli

  Vo niedna “normalna” zemja vo svetot neovlasteno snimeni razgovori ne mozat da bidat prifateni kako dokaz vo sud, osven ako za nivnoto “prisluskuvanje”, odnosno snimanje prethodno nemalo resenie od sud !!!???

 6. Zlatko

  NEMAME PRAVNA DRZAVA Odnosno NEPOSTOI te. E SUSPENDIRANA od STRATESHKIOT ni PRIJATEL Deep State Na CELO So GUVERNEROT Bejli Sose ZAMENICITE mu Tesla, Fukarata Bivsha Od MVR i PORTI Ji , a Vo CELOST PODRZANA od Fikusot “Horhe”i TOLKU NEMA Potreba Od BILO Kakva DISKUSIJA.? SPOLAJ VI BRAJKA i SESTRI MAKEDONCI

  • Ag`r

   bivshata fukara!

 7. Бозон

  Чифутинот жерновски да збори за правда? Зини земјо гтни не. Сепак роди на врбата грозје.

 8. Teodor

  Najgolemite kreminalci zboruvaat za cesnost.
  Ovaj gaad , ZIMIOVCI se kolne vo narodot ovci toa e negovata teorija. E sega slusi ovcaru orospiski vo 2016 god vo vreme na prodolzen vikend bese na plausnik vo Ohrid so tvoeto mace 60 cm pomalo odtebe.
  Se skaravte na severniod zid velejki i ti idijotu NEDAVAM DENAR ZA VMRO A KAMO ZA SVEKA……. A MACETO TVOE DA E ZIVO VELEKI TI TI SI GUBRE OD COVEK TEBE SAMO DROGA I PARI VO GLAVATA TI SE VRTI A TOA GO ISKORISTIV SO SETA MOJA LEPOTA I BESE LI 4 CASA TVOETO MACE odsutno da bese vo hotel TINO na rekreativna gimnastika
  Dokolku sakas da ja vidis kolku e sportkiskinja po gimnastika e .pa ako imas MUDA mora maculeto tvoe da si go prasas
  Eeee moj gadu antimakedonski.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Контактирајте Не

Контактирајте

Email: [email protected]

Address: 1000 Скопје, Р.Македонија

Календар

April 2018
M T W T F S S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

iNFOMAX.mk на ФБ